Reklamsız Sözcü

İran’ı karıştıran fotoğraf

Erdoğan ve Cihangiri arasında görüşmede İran bayrağının konulmaması ve iki yetkilinin oturduğu sandalyeler arsındaki farklılık ülkede tartışma konusu oldu.

android-time 16:54 15 Aralık 2015
İran’ı karıştıran fotoğraf
Erdoğan ve Cihangiri arasında görüşmede İran bayrağının konulmaması ve iki yetkilinin oturduğu sandalyeler arsındaki farklılık ülkede tartışma konusu oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri arasında Türkmenistan’da yapılan ikili görüşme sırasında İran bayrağının konulmaması ve iki yetkilinin oturduğu sandalyeler arsındaki farklılık ülkede tartışma konusu oldu.

Foto: DHA -İkilinin medyaya verdiği pozda sandalye ve bayrak tartışma konusu oldu

Tarafsızlık Konferansı’na katılmak amacıyla Türkmenistan’da bulunan Erdoğan ve Cihangiri, çeşitli konuların konuşulduğu yaklaşık 20 dakika süren ikili görüşmede bulundu. Cumartesi günü yapılan görüşme kısa sürse de içeriği ve yapılış şekli İran medyasında tartışılmaya devam ediyor.

Foto: DHA

İran’daki bazı medya kurumları, söz konusu görüşmede sadece Türk bayrağı konulup İran bayrağının konulmaması, Erdoğan ve Cihangiri’nin oturduğu sandalyelerin farklılığı ve Erdoğan’ın oturuş biçimine dikkat çekerek İran’ın aşağılandığını iddia etti. Eleştirilerin artması üzerine, yarı resmi ajans İSNA, adını açıklamadığı bir hükümet yetkilisine dayandırdığı haberinde, İran’ın aşağılandığı yorumlarının reddedildiği, ancak yine de Tahran’ın misilleme yapabileceği vurgulandı. Yapılan savunmada, Erdoğan ve Cihangir arasındaki siyasi konumun denk olmaması nedeniyle, görüşmede İran bayrağının yer almamasının diplomatik teamüllere aykırı olmadığı ifade edildi.

DHA

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 17:3215.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more