Reklamsız Sözcü

IŞİD’e çok büyük darbe

Afganistan ve Pakistan bölgesinde IŞİD'in bir numaralı ismi olarak anılan Hafez Sayeed, Nangarhar kentinde öldürüldü

android-time 11:24 12 Temmuz 2015
IŞİD’e çok büyük darbe
Afganistan ve Pakistan bölgesinde IŞİD'in bir numaralı ismi olarak anılan Hafez Sayeed, Nangarhar kentinde öldürüldü

IŞİD’in Afganistan ve Pakistan bölge sorumlusu olan Hafez Sayeed, Afganistan’ın Nangarhar kentinde öldürüldü. Sayeed, örgütün ‘Hurasan’ olarak adlandırdığı bölgedeki en önemli ismiydi. Afganistan İstihbarat Teşkilatı’nın yaptığı yazılı açıklamaya göre bölgenin lideri, doğu bölgesindeki bir hava saldırısında öldürüldü.

NATO güçleri tarafından dün gerçekleştirildiği belirtilen hava saldırısında Sayeed’in yanı sıra 30 IŞİD militanının daha öldürüldüğü açıklandı.

Afganistan'da IŞİD'in iki numarası öldürüldü

Afganistan’da IŞİD’in iki numarası öldürüldü

TALİBAN’DAN IŞİD’E

Geçtiğimiz bir yıldır Afganistan’ın güney ve doğu bölgelerinde bulunan Taliban militanları, örgütlerinden memnun olmadıkları gerekçesiyle IŞİD’e katılmaya başlamıştı. Böylece bölgede IŞİD militanlarının sayısında artış gözlemlenirken, üst düzey yetkililerin tamamının yabancılardan oluştuğu belirtiliyor. Fakat son dönemlerde özellikle doğu bölgesinde Taliban ve IŞİD militanları arasında sık ve yoğun çatışmalar yaşandığı ve bölge halkının bu nedenle evlerini terk etmek zorunda kaldığı söyleniyor.

ABD SALDIRILARI ARTTIRDI

Afganistan’da son günlerde, bölgede bulunan ABD güçleri tarafından IŞİD’e yönelik yapılan hava saldırılarının giderek arttığı belirtiliyor. Geçen hafta da, ülkenin Nangarhar kentinde ABD güçlerinin İnsansız Hava Aracı (İHA) ile düzenlediği saldırı sırasında, IŞİD’in Afganistan’daki iki numaralı adamı olarak bilinen Gul Zaman öldürülmüştü. Aynı gün Açin ilçesinde düzenlenen bir diğer İHA saldırısında ise 49 IŞİD militanı yaşamını yitirmişti.

Afganistan'da 49 IŞİD militanı öldürüldü

Afganistan’da 49 IŞİD militanı öldürüldü

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more