Reklamsız Sözcü

Türkiye ile Sırbistan arasında YDİK kuruluyor

Türkiye ile Sırbistan arasında YDİK kuruluyor

android-time 23:07 28 Aralık 2015
Türkiye ile Sırbistan arasında YDİK kuruluyor
Türkiye ile Sırbistan arasında YDİK kuruluyor

Özgür ALTUNCU – Belgrad (DHA)- Başbakan Ahmet Davutoğlu Belgrad`da Sırbistan – Türkiye İş Forumu`nda konuştu. Başbakan Davutoğlu Sırp Mevkidaşı Vuçiç ile yaptıkları görüşmelerde iki ülke arasında Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) kurulmasına karar verdiklerini söyledi. Davutoğlu, `Bütün önemli bakanlıklarımızın katılacağı böyle bir mekanızmayı başlatıyoruz. Her sene mutlaka iki hükümetin en önemli bakanlıkları iki başbakanın eşliğinde toplanacak` diye konuştu.

İŞ ADAMLARINA ÇAĞRI

Sadece hükümetler arasında değil, işadamları arasında da yeni bir vizyonun oluşmakta olduğunu görmekten memnuniyet duyduğunu söyleyen Davutoğlu, ` Çok açık bir tahattümüz var. Siz kendi aranızda anlaşın, arkanızda iki başbakanı birden bulacaksınız. Hiçbir engelle karşılaşmayacaksınız` dedi.

BİRLİKTE AB`YE

Sırbistan`ın da AB ile müzakere sürecinde olduğunu hatırlatan Başbakan Ahmet Davutoğlu ` Umarım Sırbistan`ın AB üyelik süreci uzun sürmez. Türkiye ile birlikte el ele kol kola AB üyesi olur` şeklinde konuştu.

TÜRK İŞADAMLARINA YATIRIM ÇAĞRISI

Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç`de Belgrad`da etkili olan sisli havayı hatırlatarak,` Belgrad`ı sis kapladı. Ama bu havada Belgrad bölgenin en büyük şehri olarak sizi her zaman bekliyor. Bu sene içinde biz ticaret hacmimizi yüzde 20 arttırdık. Bunu çok daha büyük oranda yapabiliriz`dedi. Türk işadamlarını Sırbistan`a yatırım yapmaya çağıran Vuçiç, ` Ben garanti ediyorum ki, Sırbistan`da 1 dolarlık daha fazla bir teklif alacaksınız. Bizim isteğimiz sizin buraya gelmeniz. Burada iş gücü var. Türkiye`ye karşı saygımız var. Biz bu konuda dürüstüz, size karşı misafirperverliğimizi göstereceğiz` diye konuştu.

DHA-Dış Haberler – Sırbistan –
2015-12-28 23:02:09

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more