Reklamsız Sözcü

Danıştay’dan Doçentlik Sınav Yönetmeliği’ne yürütmeyi durdurma!

Türk Eğitim Sen'in Danıştay'a açtığı dava sonucu, Doçentlik Sınav Yönetmeliği'nin bazı maddelerine yönelik yürütmenin durdurulması kararı verildi.

android-time 16:10 6 Aralık 2015
Danıştay’dan Doçentlik Sınav Yönetmeliği’ne yürütmeyi durdurma!
Türk Eğitim Sen'in Danıştay'a açtığı dava sonucu, Doçentlik Sınav Yönetmeliği'nin bazı maddelerine yönelik yürütmenin durdurulması kararı verildi.

Türk Eğitim Sen, Doçentlik Sınav Yönetmeliği’nin bazı maddelerine yönelik Danıştay’da açtıkları davada yürütmenin durdurulması karar verildiğini duyurdu.

Danıştay 8. Dairesi, sözlü sınav aşamalarında başarısız sayılan adayların yeniden başvuruda bulunabilmeleri için ciddi zaman sınırlamasıyla karşı karşıya kalmalarına sebebiyet veren Doçentlik Sınav Yönetmeliği’nin durdurulmasına karar verildiğini belirtti.

Kararın gerekçesinde “Üniversitelerarası Kurul’un görev ve yetkilerini belirleyen özel ve yasal düzenlemeler karşısında Yükseköğretim Kurulu’nun anılan alanda düzenleme yapılabileceğinin kabulü mümkün değildir.” denildi.

Türk Eğitim Sen, 07.02.2015 tarihli ve 29260 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Doçentlik Yönetmeliğinin; “Doçentlik Sınavı” başlıklı 6. maddesinin 6. fıkrasının 3. cümlesinde yer alan “…en erken izleyen ikinci dönemde…” ibaresi ile 4. cümlesinde yer alan “…en erken izleyen ikinci dönemde…”, ibaresinin ve 5. cümlesinde yer alan “…en erken izleyen üçüncü dönemde…” ibaresinin, 6. maddenin 20. fıkrasında yer alan “…en erken izleyen ikinci sınav döneminde…” ibaresinin; hukuka ve hukuki güvenlik ilkesine aykırı olduğu ileri sürülerek iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştay 8. Daire’ye başvurmuştu. Açılan davada yürütmenin durdurulması kararı verildiği kaydedildi.

Türk Eğitim Sen’den yapılan açıklamada Danıştay’ın verdiği yürütmenin durdurulması kararının gerekçesi de yer aldı. Buna göre Danıştay, yürütmenin durdurulması kararıyla ilgili şu gerekçeyi açıkladı:

“Doçentlik Sınav Yönetmeliğinin Yükseköğretim Kurulu tarafından çıkarılması ve Yönetmelik hükümlerinin yürütülmesi yetkisinin de Yükseköğretim Kurulu Başkanında olduğu hesaba katıldığında ayrı bir tüzel kişiliği olan Üniversitelerarası Kurulun bu Yönetmelikle bağlı yetki içerisinde tutulması yetki kurallarına ve hukuka uygun olmayacaktır. Her ne kadar doçentlik sınavı ile ilgili 2547 sayılı yasada Yükseköğretim Kuruluna verilen yetki genel bir yetki olsa da, Üniversitelerarası Kurul’un görev ve yetkilerini belirleyen özel ve yasal düzenlemeler karşısında Yükseköğretim Kurulunun anılan alanda (başarısız olan adayların hangi dönemlerde başvurabileceği) düzenleme yapılabileceğinin kabulü mümkün değildir. Diğer yandan Üniversitelerarası Kurulun dava konusu yönetmeliğe olumlu görüş vermesiyle Kanunda geçen bu yetkiden feragat etmesi düşünülemeyeceği gibi bu yetkinin devri için de açık bir yasal düzenleme gerektiği de tartışmasızdır.”

 

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more