Reklamsız Sözcü

İşadamının itibar birimi ‘para’

İşadamlarının itibar için çalıştığını kaydeden Hamdi Akın, bunun iş dünyasında istihdamla değil para ile ölçüldüğünü söyledi.

android-time 10:02 18 Aralık 2015
İşadamının itibar birimi ‘para’
İşadamlarının itibar için çalıştığını kaydeden Hamdi Akın, bunun iş dünyasında istihdamla değil para ile ölçüldüğünü söyledi.

Sayime BAŞÇI

Kalorifer kazanı üreterek 1976'da başladığı iş hayatında dev havalimanı ve otel yatırımlarına imza atarak 40 yılı geride bırakmaya hazırlanan Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkan'ı Hamdi Akın, holdinge ikinci kuşağı hazırlıyor.

Foto: DHA – Hamdi Akın

Sermayesiz başladığı iş hayatında, imza attığı işler ve büyütüp sattığı şirketlerle tanınan Akın, para ve sermaye ile ilgili ilişkisini, “Herkes itibar için yaşıyor. Sadece işadamı değil, siyasetçi de profesör de. Bizim itibar birimimiz ise para. Belki de iş adamının itibar birimi yanında çalıştırdığı insan sayısı olmalıydı” sözleriyle anlattı.

İLK SERMAYE İÇİN ŞUBE MÜDÜRÜNÜ TANIYIN

Bu yıl 16'ncısı düzenlenen ‘Marka Konferansı'nın ikinci gününde kızı Pelin Akın ile bir oturuma katılan Hamdi Akın, girişimcilere, “Hayata sermayesiz başlamak zor iş. Kuvvetli bir sermaye ortağına ihtiyacınız var” şeklinde yatırım tüyoları verirken, ilk sermaye adresi olarak ise banka şube müdürlerini gösterdi.

İş kurarken, bir girişimcinin ilk olarak kendisine sermaye sağlayacak ‘mahalledeki banka şube müdürü' ile tanışması gerektiğine işaret eden Akın, “Etrafınızdaki banka şube müdürlerini tanıdıktan sonra en uygun olanını seçin.  Sizi bölge müdürüne sonra da genel müdürlere taşıyacak yatırımlarınızı anlatabileceğiniz bir banka şube müdürüne ihtiyacınız var” dedi.

‘AL-SAT'TAN BAŞKA BİR YOL BİLMİYORUM

En iyi motivasyon aracını borçları olarak gösteren, özsermaye için şirket alım satımlarının iş hayatında önemli bir paya sahip olduğunu kaydeden  Akın, şu açıklamalarda bulundu:
“Banka, sermaye konusunda ilk motivasyonu sağlıyor, ancak sonra bunu özsermayeye dönüştürmeniz gerekiyor. Ben sermaye oluştururken ‘al sat'tan başka bir yol bilmiyorum. Şirketlerin bizim malımız olmadığını görmemiz gerek. İkinci jenerasyon bilgiye daha hızlı ulaşabiliyor. Ancak, her zaman matematiğin doğru olmadığını bazen dokunmak gerektiğini bilmek gerekiyor.”

SADECE PARA İÇİN BÜYÜYEMEYİZ

Akfen Holding'te ikinci kuşak olarak Yönetim Kurulu üyeliği yapan Pelin Akın ise iş dünyasında ikinci kuşak yöneticilerin ‘kendi itibarını' inşa etmek anlamında sıkıntı yaşadığını anlattı. “İkinci kuşağın zaten kurulu bir marka ve ailesi olduğu için kaybedeceği çok daha fazla şey var. Bu nedenle başladığınız noktada sizden beklenen şeyler çok daha fazla” ifadelerini kullanan Pelin Akın, “Sadece büyümeye oynayıp parayı düşünmememiz gerekiyor. Çevre ve halka yöneldiğimizi de göstermemiz gerekiyor” dedi.

KAHVEYİ KAPSÜLDE PAZARLAYACAK

Nil Banu Yentür ile Haremlique markasını yaratan Caroline Koç,  yeni hedeflerini anlattı. Mustafa Koç ile evli olması nedeniyle yaptığı işin hobi olarak görüldüğünü söyleyen Caroline Koç, “Koç'un temsil ettiği müthiş bir güven ve avantaj var ancak biz de ekonomik rasyonellerle yola çıkıyoruz” dedi.

Özellikle Türk kahvesi ile ilgili planları olduğuna işaret eden Koç, bu alanda İtalyan kahvesiyle rekabete gireceklerini söyledi. Koç, 2020'de bir Türk kahvesi fincanını Fortune Dergisi'nin kapağında hayal ettiğini söyleyerek şöyle devam etti:

“Türk kahvesinin en zor kısmı pişirilmesi. Türkiye'de ilk kez kapsülle çalışan ve fincana dökülen bir Türk kahvesi makinesi yapacağız ve Arçelik üretecek. Bunu dünyada tanıtarak, içilecek bir kahve haline getirip İtalyan kahvesinin önüne geçmek istiyoruz.”

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 10:0318.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more