Reklamsız Sözcü

Cinsel istismarcıya AYM indirimi

Anayasa Mahkemesi de tartışmalı bir karara imza atarak, “cinsel istismar” suçlarında, ceza miktarını 16 yıldan 8 yıla indirdi.

android-time 14:44 11 Aralık 2015
Cinsel istismarcıya AYM indirimi
Anayasa Mahkemesi de tartışmalı bir karara imza atarak, “cinsel istismar” suçlarında, ceza miktarını 16 yıldan 8 yıla indirdi.

ASUMAN ARANCA/ANKARA

Kamuoyunda “kravat indirimi” olarak bilinen yerel mahkemelerin iyi hal indirimi yaparak az ceza vermelerine ilişkin tepkiler devam ederken, Anayasa Mahkemesi de tartışmalı bir karara imza atarak, “çocuğa yönelik vücuda organ veya benzer bir cisim sokulması suretiyle cinsel istismar” suçlarında, ceza miktarını 16 yıldan 8 yıla indirdi. Düzenlemenin mahkemeye takdir hakkı tanımadığı için yapıldığı belirtildi.

Foto: DHA – AYM, cinsel istismar suçlarında indirime gitti.

VİCDANLARI ZEDELİYOR

Sivas 2. Ağır Ceza Mahkemesi, “cinsel istismar suçunun vücuda organ veya benzer bir cisim sokulması suretiyle yapılması” halinde mahkemeye takdir yetkisi tanımadan sanığa en az 16 yıl hapis cezası verilmesinin düzenlendiği TCK’nın 103. maddesinin 2. fıkrasının iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Mahkemenin başvurusunda, “kırsal kesimlerde küçük yaşta evliliklerin, şehirlerde ise yaşı küçük çocukların cinsel birlikteliklerinin yaygın olduğu ve çocuk sanıkların, yaşı küçük çocuklarla cinsel ilişkinin ağır yaptırımının bulunduğunu bilmediği, çocukların yüksek cezalarla karşılaşmasının vicdanları zedelediği” belirtildi.

ALT SINIR YENİDEN 8 YILA İNDİ

Başvuruyu değerlendiren AYM, bu fıkrayı Anayasa’ya aykırı bularak iptal etti. Kararda, “Mahkemeye olaya özgü takdir marjı tanımadığı” belirtilerek, hukuk devleti ilkesini ihlal ettiği kaydedildi. 2014 yılında değiştirilen bu fıkra uyarınca, cinsel istismarın vücuda organ veya benzer bir cisim sokulması suretiyle yapılması nedeniyle verilen ceza 8 yıldan 16 yıla çıkarılmıştı. AYM’nin bu kararıyla ceza alt sınırı yeniden 8 yıl olarak belirlenmiş oldu. İptal kararı 1 yıl sonra yürürlüğe girecek.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more