Reklamsız Sözcü

Polis sınavında kelepçeli isyan

7 bin 918 amir ve müdürün bir üst rütbeye terfi etmesini belirleyecek sınavlar davalık oldu.

android-time 12:25 11 Temmuz 2015
Polis sınavında kelepçeli isyan
7 bin 918 amir ve müdürün bir üst rütbeye terfi etmesini belirleyecek sınavlar davalık oldu.

Kamil ELİBOL/ANKARA

Emniyet Teşkilatı'nda 7 bin 918 amir ve müdürün bir üst rütbeye terfi etmesini belirleyecek sınavlar davalık oldu. Sınava,usulsüz dinleme operasyonunda tutuklandıkları için kelepçeli olarak getirilen iki Emniyet Amirinin isyanı damga vurdu.

İki amir sınav salonunda ‘'Adalet yok. Boşuna buradasınız. Hiçbirinizi terfi ettirmeyecekler” diye bağırdı. 50'nin altında puan aldıkları için mülakat sınavında elenen çok sayıda polis şefi de mahkemeye dava açtı. Mahkeme, idarenin savunmasını dahi almadan yürütmenin durdurulması kararı verdi.

7 bin 918 amir ve müdürden 4 bininin dava konusu olan mülakat sınavını geçemediği öğrenildi. Elenen 500'e yakın alt ve üst rütbeli personelin İstanbul Emniyeti'nden olması emniyetteki “terfi” kavgasını su yüzüne çıkarttı

DON BİLE SORULDU

“Giydiğiniz iç çamaşırının markası nedir?, magna carta nedir? Rönesans nedir?, Papazın cennete girmek için verdiği belge (endüljans) nedir?, seni çok mutlu eden şey nedir?, Türkiye'de üretilen ilk av tüfeği hangisidir? Engizisyon mahkemeleri nedir?” gibi skandal sorularla gündeme gelen terfi sözlü sınavları dava konusu oldu.

SAVUNMA ALINMADI

Mağdur polisler yürütmenin durdurulması istemiyle İdare Mahkemelerine dava açtı.
Davalılar, “Komisyonun bize sorduğu soruları bilmemize karşın mülakattan elendik. Bu sebeple 11-12 Temmuz'da Ankara'da yapılacak uzaktan eğitim sınavına katılamayacağımız için bir üst rütbeye terfi edemeyeceğiz” dediler.

EGM'YE SÜRE TANINDI

İstanbul 10 ve Gaziantep 2. İdare Mahkemeleri, mülakat sınavından geçer not alamadıkları için 4. Sınıf Emniyet Müdürlüğü'ne terfi etme hakkı bulamayan üç Emniyet Amirinin lehinde karar verdi. Mahkemeler oy birliği ile Emniyet Genel Müdürlüğü'nün savunmasını dahi almadan davacılar lehine başarısız sayılma işleminin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. EGM'ye savunmanı bildirmek üzere 30 gün süre tanındı.

Son güncelleme: android-time 15:0813.07.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more