Reklamsız Sözcü

Tahir Elçi cinayetinde çarpıcı iddia

Diyarbakır'da 28 Kasım günü çıkan çatışmada öldürülen Baro Başkanı Tahir Elçi'nin olay anı görüntülerinden 17 saniyelik bölümün kayıp olduğu iddia edildi.

android-time 14:12 24 Aralık 2015
Tahir Elçi cinayetinde çarpıcı iddia
Diyarbakır'da 28 Kasım günü çıkan çatışmada öldürülen Baro Başkanı Tahir Elçi'nin olay anı görüntülerinden 17 saniyelik bölümün kayıp olduğu iddia edildi.

28 Kasım günü Diyarbakır’da meydana gelen olayda bir gurup terörist ile polis arasında çıkan çatışmada Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi öldürülmüştü. Olaya ilişkin devam eden soruşturma kapsamında, Emniyet İstihbarat ve Foto Film Şube Müdürlüğü ekiplerince çekilen iki ayrı kamera kaydında, vurulma anına ilişkin 17 saniyelik görüntünün bulunmadığı iddia edildi.

FOTO: DHA / Tahir Elçi’nin ölümünden bir kaç dakika önce çekilmiş fotoğrafı

Görüntüyü çeken polis, ifadesinde olay anında heyecandan kayıttan çıktığını söylerken, Diyarbakır Barosu yetkilileri kayıtlardan birinin tam silah sesi geldiği anda kesildiğini ve bu durumdan kuşku duyduklarını söyledi.

Tahir Elçi’nin öldürülmesine ilişkin Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma devam ediyor. Soruşturma dosyasında bulunan İstihbarat ve Foto Film Şube Müdürlüğü ekiplerince çekilen iki kamera görüntüsü daha ortaya çıktı. Birinci kamera görüntüsünde yaşlı bir adam konuşurken bir el silah sesi geldiği ve Elçi’nin sesin geldiği yöne baktığı görülüyor. Silah seslerinin artması üzerine Elçi’nin Balıkçılarbaşı Meydanı yönüne baktığı görüntüler yaşlı adamın gitmeye başlaması ile kesiliyor. Olayın olduğu sokakta bulunan İstihbarat ve Foto Film Şubeleri’nce kaydedilen iki ayrı görüntüde de Elçi’nin vurulma anı bulunmuyor.

17 SANİYELİK GÖRÜNTÜ KAYIP İDDİASI

Soruşturmayı takip eden Diyarbakır Barosu komisyonu, polis kamerasında silah sesinin gelmesi ile kaydın kesildiğini ve bunun şüpheli bir durum olduğunu belirtti. Görüntülerin 17 saniyelik kısmının dosyada olmadığını belirten baro yetkilileri, polis kamerasının ikinci teröristin kaçması sırasında yeniden kayda girdiğini söyledi. Görüntülerin uzmanlar tarafından incelendiğini kaydeden yetkililer, silah sesinin gelmesi ile 2’nci teröristin kaçması arasındaki 17 saniyelik olay anına ilişkin kaydın, soruşturma dosyasına gönderilen videodan silinmiş olmasından şüphe ettiklerini söyledi. Görüntüyü çeken polisin heyecandan kayıttan çıktığı yönünde ifade verdiğini belirten baro yetkilileri, ham kayıtların bağımsız bilirkişi tarafından incelenmesini istedi. Bunun için savcılığa başvurduklarını vurguladı.

Polis kamerası kayıtlarında silah sesleri başladığı anda kayıt kesilirken, 17 saniye sonra 2’nci terörist Uğur Yakışır’ın Dört Ayaklı Minare’nin yanından koşarak gitmesi görüntülere yansıyor. Görüntülerde Yakışır’ın koşarak gitmesinden 3 saniye sonra Elçi’nin yerde bulunan cesedi görüntüye yansıyor. Soruşturma dosyasında bulunan İstihbarat Şubesi kamerasında da görüntülerin olaydan sonra başladığı görülüyor.

Felat BOZARSLAN / DİYARBAKIR (DHA)

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 14:2824.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more