Iraklı Büyükelçi, Türk askerinin Başika’dan çekileceği tarihi açıkladı

Irak Başbakanı Haydar el İbadi'nin, "Türk askeri Başika'dan çıkmadıkça ilişkiler bir adım ilerlemez" ifadesinin ardından, Irak'ın Ankara Büyükelçisi'nden önemli açıklama geldi. Büyükelçi, Türk askerinin Musul operasyonu sonrası Başika'dan çekileceğini duyurdu.

Iraklı Büyükelçi, Türk askerinin Başika’dan çekileceği tarihi açıkladı

Irak’ın Ankara Büyükelçisi İbrahim el Alevi gazetecilerin Başika Kampı konusundaki soruları üzerine şunları söyledi:

“PKK da dahil olmak üzere yabancı grupların Irak’ta varlık göstermesine müsaade etmiyoruz. Türkiye’nin de Irak topraklarında operasyon yapmasını istemiyoruz. Başika sorunu çözülürse diğer askeri işbirliği konularını da Türkiye ile görüşürüz. Türk askerinin Musul operasyonu sonrası Başika’dan çekilmesi konusunda anlaşıldı… Musul operasyonunun üç ay içinde bitmesi amaçlanıyor.”

İBADİ: BİR ADIM BİLE İLERLEYEMEYİZ

Irak Başbakanı Haydar el İbadi dün, Irak devlet televizyonuna yaptığı açıklamada Türkiye ile ilişkilerin, Türk askerlerinin Kuzey Irak’taki Başika kampından çıkmadıkça “bir adım bile ilerleyemeyeceğini” söylemişti.

Türk askerleri, Irak'ın IŞİD militanlarına karşı başlattığı Musul harekâtından önce Başika kampında konuşlanmış bulunuyordu.

Başbakan Binali Yıldırım geçen hafta Bağdat'a yaptığı resmi ziyarette İbadi ile Başika konusunu görüştü.

Yıldırım daha sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Irak'ın toprak bütünlüğüne saygılı olduğunu ancak Türkiye'nin güvenliği açısından Başika'da bulunan Türk askerlerinin “durum düzelince” buradan çekileceğini söylemişti.

Reuters: Irak, Türkiye ile Başika konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı İlginizi Çekebilir Reuters: Irak, Türkiye ile Başika konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı

Yıldırım, “Başika meselesi ihtiyaçtan doğmuştur…Görüyoruz ki DEAŞ'tan bölgenin temizlenmesinde önemli mesafe katedilmektedir. Buna uygun olarak bu konuyu da dostane biçimde çözüme ulaştırmış olacağız. Irak'ın egemenliği ve bütünlüğü konusunda hassasiyetimizi ifade ettik, ediyoruz” diye konuşmuştu.

Irak Başbakanı el İbadi ise Türk askerlerinin Başika'daki varlığına ilişkin olarak, “Başika konusunda imzalanan sonuç bildirgesinde Türk askerlerinin topraklarımızdan çekilmesi talebimizi ilettik. Türk tarafı, Irak'ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı göstereceğini vurguladı” açıklamasını yapmıştı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...