Sözcü Plus Giriş

Hulusi Akar’ın altın tabancası günler sonra bulunmuş

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin hediye ettiği altın kaplama tabanca, 15 Temmuz’da odadan çalınmıştı. Hulusi Akar, Savcıya verdiği ifadede, Bahçeli’nin verdiği altın kaplama tabancanın da kayıp olduğunu açıklamıştı. Tabanca bulundu, ancak savcıya bulunduğu ayrıca bildirilmedi. TBMM’de yaşanan tabanca tartışması; Bahçeli’nin, Akar’a tabanca hediye ettiğini söylemesinin perde arkasını araştıran SÖZCÜ, silahın Akar’ın makam odasında olduğunu ortaya çıkardı.

Saygı ÖZTÜRK
14:57 -
Hulusi Akar’ın altın tabancası günler sonra bulunmuş

15 Temmuz 2016 darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığı koltuğunda oturan, makamından kafasına silah dayanarak Akıncı Hava Üssü’ne götürülen Orgeneral Hulusi Akar, Cumhuriyet Savcısına verdiği ifadede, götürüldükten sonra odasında bulunan bazı eşyaların alındığını, bunlar arasında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin hediye ettiği altın kaplama silahın da bulunduğunu belirtmişti. SÖZCÜ, kayıp silahın, darbe girişiminden günler sonra bulunduğunu ve halen Akar'ın Milli Savunma Bakanlığı'nda makam odasında olduğunu belirledi.

Silah konusu,  darbe girişiminden yıllar sonra TBMM'de Akar ile CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel arasındaki tartışma sırasında gündeme geldi. Tartışma sırasında Özel, “Silahınıza bile sahip çıkamadınız” eleştirisinde bulunmuştu.

O SİLAH KAYIP

Orgeneral Hulusi Akar, 18 ve 19 Temmuz'da Ankara Cumhuriyet Savcısına verdiği ifadede, odasından silahının alınmasının da ne anlama geldiğini şöyle açıklamıştı:  “Olayların ardından karargâha ikinci Başkanım Orgeneral Yaşar Güler benden bir gün önce gelmişti. Bana anlattığı bir gariplik, odamın gayet toplu ve düzenli olduğu hususudur. Oysa ben çalışmakta odadan şiddet kullanılarak ve zorla götürülmüştüm. Makam ve dinlenme odasında üzerlerinde kitap, kırtasiye malzemeleri, çikolata, yiyecek, içecek, gazete kupürleri, hediyelik eşyalar nedeniyle normalde kalabalık görünmesine rağmen çok sade ve düzenli bulunmuş. Ayrıca bazı eşyaların kaybolduğu, iki biblonun yerlerinin değiştirildiği anlaşılmıştır. Nitekim Sayın Devlet Bahçeli tarafından hediye edilen ve odamda hatıra maksatlı duran tabanca ve beni götürdüklerinde Emir Subayı odasında kaldığını düşündüğüm şahsi cep telefonum halen bulunamamıştır. Bu husus, bende makamın bir başkası için hazırlanmış olduğu kanaatini doğurmuştur”

BAHÇELİ HATIRLATTI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de, çarşamba günü gazetecilerle bir araya geldiği kahvaltıda “Hulusi Akar Genelkurmay Başkanı olunca kendisini ziyaret edip, Türk bayrağı, Kur'an-ı Kerim ve altın kaplama bir silah hediye ettim'' dedi. Bahçeli'nin hediyeleri için şunları söylemişti: “Hulusi Akar paşa Paşa, Kuran'a, bayrağa ve silaha sahip çıkmıştır. Eğer kendisine yöneltilen baskıyı yerine getirseydi bugün burada olmazdık” dedi. Ancak Bahçeli'nin hediye ettiği ve Akar'ın sahip çıktığını söylediği silah 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında kaybolduğu ifadeyle ortaya çıkmıştı.

FOTO:AA - İşte Akar'ın FETÖ'cüler tarafından diğer eşyalarıyla birlikte el konulan o silahı

FOTO:AA – İşte Akar’ın FETÖ’cüler tarafından diğer eşyalarıyla birlikte el konulan o silahı

SÖZCÜ, İZİNİ SÜRDÜ

Akar'ın “kayıp olduğunu” belirttiği silahın peşine düşen SÖZCÜ, yeni bilgilere ulaştı. Anadolu Ajansı tarafından 2018 yılının en iyi fotoğraflarını seçmesi için Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın makam odasına bilgisayar götürüldü. Akar, yılın fotoğraflarını belirlerken, ajansın foto muhabiri tarafından çekilen fotoğrafta, bir kutu içinde Kur'an-ı Kerim, bayrak ve altın kaplama tabanca da görüntüye yansıdı.

Özgür Özel'in, Akar'ı eleştirirken  “Silahına sahip çıkamadı” sözleri,  Beahçeli'nin, altın kaplama tabanca verdiğini hatırlatmasının ardından makam odasında ki fotoğraf, silahın bulunduğu ve silaha sahip çıkıldığı biçiminde yorumlandı.

6 GÜN SONRA

SÖZCÜ'nün edindiği bilgiye göre, Akar'ın ifade vermesinden yaklaşık 6 gün sonra kayıp silahı diğer bazı şahsi eşyalarıyla birlikte bir torba içine konulmuş vaziyette karargah içinde bulundu. Akar, savcıya ifadesinde silahın alındığını belirtmesine karşın, daha sonra ek ifade vermediği için silah da kayıp olarak kayıtlarda yer aldı. Bir komutan da, “Odadaki eşyaların çıkarılması, Hulusi Akar'ın yerine başka birisinin Genelkurmay Başkanı yapılacağı anlamına gelir. MHP liderinin hediyesi olan silah da şu anda Milli Savunma Bakanlığı'nda, bakanın makam odasında bulunuyor. Bu fotoğraflarla da ortada” dedi.

Son güncelleme: android-time 15:42 27.12.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more