Sözcü Plus Giriş

Trump’tan Putin’e yardım teklifi: Bu cevabı beklemiyordu

Yeni bir Soğuk Savaş'ın içinde olan ABD ile Rusya arasında sıcak bir gelişme yaşandı... ABD Başkanı Donald Trump, Rusya’nın Sibirya bölgesinde günlerdir devam eden orman yangınıyla ilgili Putin’i arayarak yardım teklifinde bulundu. Putin ise bu teklifi reddetti.

Sozcu.com.tr
10:13 -
Trump’tan Putin’e yardım teklifi: Bu cevabı beklemiyordu

Sibirya’da günlerdir devam eden ve yaklaşık 3 milyon hektarlık alanı küle dönüştüren orman yangını ABD ile Rusya’yı yakınlaştırdı… Kremlin tarafından yapılan açıklamada, gece saatlerinde ABD Başkanı Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i aradı. İkili arasında gerçekleşen görüşmede, Rusya'nın Sibirya bölgesinde 1 haftadır devam eden orman yangını konusu ele alındı.

Rusya´nın Sibirya bölgesinde günlerdir süren yangınlar, 2,8 milyon hektarlık orman alanının kül olmasına sebep oldu. Ekiplerin yangına müdahalesi havadan ve karadan devam ediyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Savunma Bakanlığı´ndan yangına müdahale için destek istedi. Putin´in isteği doğrultusunda, 10 uçak ve 10 helikopter yangına müdahale eden ekiplere katıldı. 2 bin 700´den fazla personel, 390 zemin teçhizatı ve 28 uçakla yangın söndürme çalışmaları devam ediyor.

 

Trump, Putin'e orman yangınının söndürülmesiyle ilgili yardım teklifinde bulundu. Trump'ın teklifine karşılık Putin, yangının söndürülmesi için güçlü bir hava grubunun oluşturulduğunu ve personel arttırılmasına gidildiğini, bu nedenle yardıma ihtiyaç duymadıklarını belirterek Trump'ın teklifini geri çevirdi. Kremlin'den yapılan açıklamada Trump'ın teklifine karşılık Putin'in teklif nedeniyle ABD ile Rusya arasındaki güçlü ilişkilerin kurulması yönünde iyi bir adım olduğunu belirttiği aktarıldı.

İLGİLİ HABERSibirya'da 3 milyon hektarlık orman kül olduSibirya'da 3 milyon hektarlık orman kül oldu

ACİL DURUM İLAN EDİLDİ

Öte yandan, Sibirya bölgesinde geçtiğimiz haftadan beri devam eden orman yangınının kontrol altına alınamaması nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bölge valileri ve Rusya Acil Durumlar Bakanlığı yetkilileriyle görüşmeler gerçekleştirdi. Ayrıca Rusya Savunma Bakanlığı'na talimat vererek askerden yangının söndürülmesi çalışmalarında etkin rol oynamasını istedi. Savunma Bakanlığı da bunun üzerine 10 uçak ve 10 helikopteri olay yerine gönderdi. Sibirya bölgesinde 3 milyondan fazla ormanlık alan yanarken; İrkutsk, Krasnoyarsk, Zabaykalsk, Yakutistan ve Buryatya bölgelerinde acil durum ilan edildi.

Yangının söndürülememesi Rusya’da kriz yarattı.

20 farklı bölgeden 500 yerleşim biriminin dumandan etkilendiği ve 15 bin görevlinin bölgeye sevk edildiği öğrenildi. Orman yangınları nedeniyle bölgede hava sıcaklığı artış gösterirken, Rusya Meteoroloji Ajansı, Sibirya bölgesinde hava sıcaklığının mevsim normallerinin 10 derece üstünde seyrettiğini açıkladı. Bölgede yaşanan yangınlar nedeniyle halkın tepkisi de ağır oldu.

28.000 kilometrekareye denk gelen bir alanın yandığı açıklandı. Türkiye’de Ankara, 25.000 kilometrekarelik bir alan üzerinde bulunuyor.

Son güncelleme: android-time 12:37 01.08.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more