Sözcü Plus Giriş

Lise nakil sonuçları: LGS 2. nakil boş kontenjanları ve taban puanlar yayınlandı! MEB sorgulama sayfası…

Lise nakil sonuçları açıklandı! Sonuçlar ardından başlayan LGS 2. nakil başvuruları ile istedikleri liseye yerleşemeyen öğrenciler 5 – 8 Ağustos'ta tercih yapacak. İkinci nakil tercihleri için boş kontenjanlar ve taban puanlar haberimizin içerisinde yer alıyor. Nakil sonuçlarına göre, birinci yerleştirme sonunda öğrencilerin yüzde 95’i istedikleri liselere yerleştirilirken, bu oran yerleştirmeye esas birinci nakil sonunda yüzde 98’e yükseldi. İşte nakil sonuçları ve ikinci nakil tercihleri hakkında merak edilenler...

10:37 -
Lise nakil sonuçları: LGS 2. nakil boş kontenjanları ve taban puanlar yayınlandı! MEB sorgulama sayfası…

LGS birinci nakil sonuçları ardından gözler ikinci nakil başvurularına çevrildi. Sonuçlara Bakanlığın internet sitesi adresinden kimlik numaraları girilerek ulaşılabiliyor. Lise nakil sonuçları ardından yerleştirilen öğrenciler kayıtlarını yapacak, yerleşemeyen öğrenciler ise lise ikinci nakil döneminde tekrar tercih yapacak. Bugün başlayan yerleştirmeye esas ikinci nakil tercih başvuruları ise 8 Ağustos’ta sona erecek. Yerleştirmeye esas ikinci nakil sonuçlarının 10 Ağustos’ta açıklanmasıyla merkezi olarak yürütülen ana yerleştirme süreci tamamlanacak. İkinci nakil başvurusu yapacak öğrenciler için boş kontenjan ve taban puan bilgileri paylaşıldı.

LİSE  NAKİL SONUÇLARI

İKİNCİ NAKİL TERCİH BAŞVURU EKRANI

LİSE İKİNCİ NAKİL BOŞ KONTENJANLAR

LGS TABAN PUANLARI

İKİNCİ NAKİL TERCİH BAŞVURULARI NE ZAMAN?

29 Temmuz-2 Ağustos dönemini kapsayan 2019 Yılı Ortaöğretim Kurumlarına Yerleştirmeye Esas 1'inci nakil sonuçları belli oldu. Sonuçlara Bakanlığın internet sitesi aderesinden kimlik numaraları girilerek ulaşılabiliyor. Bugün başlayan yerleştirmeye esas ikinci nakil tercih başvuruları ise 8 Ağustos'ta sona erecek. Yerleştirmeye esas ikinci nakil sonuçlarının 10 Ağustos'ta açıklanmasıyla merkezi olarak yürütülen ana yerleştirme süreci tamamlanacak. Hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları alınacak ve 6 Eylül'de yerleştirme süreci sona erecek.

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİME İLGİ ARTTI

Yerleştirmeye esas birinci nakil sonunda mesleki ve teknik Anadolu
liselerine yerleşen öğrenci sayısı, birinci yerleştirme sonuçlarına göre yaklaşık
yüzde 5 yükseldi. Geçen yıl her yerleştirme sonunda mesleki ve teknik Anadolu
liselerine yerleşen öğrenci oranı azalmıştı.

Öte yandan, birinci yerleştirme ve yerleştirmeye esas birinci nakil sonunda mesleki ve teknik Anadolu liselerine yerleşen öğrenci sayısının geçen seneye göre yüzde 15 artması dikkati çekti.

NAKİL SONUÇLARI İLE YERLEŞTİRME ORANI YÜZDE 98'E YÜKSELDİ

MEB yetkililerinden edinilen bilgiye göre, birinci yerleştirme sonunda öğrencilerin yüzde 95'i istedikleri liselere yerleştirilirken, bu oran yerleştirmeye esas birinci nakil sonunda yüzde 98'e yükseldi.

Birinci yerleştirme ve yerleştirmeye esas birinci nakil sonunda liselere yerleşen öğrenci sayısı 1 milyon 27 bin 322'ye yükseldi.

NAKİL TERCİHLERİNİ KİMLER YAPABİLİR?

⦁ Sınavla öğrenci alan okullardan birine yerleştiği halde daha üst tercihlerinden birine yerleşmek isteyenler
⦁ Yerel yerleştirme ile istediği tercihlerden birine yerleşmiş ancak sınavla öğrenci alan bir okula yerleşmek isteyenler
⦁ Yerel yerleştirme ile yerleştiği okulu değiştirmek veya merkezi yerleştirme ile öğrenci alan okullara yerleşmek isteyenler
⦁ Hiçbir tercihine yerleşmemiş olanlar
⦁ İlk yerleştirme döneminde tercih yapmamış olanlar

Son güncelleme: android-time 13:14 05.08.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more