Sözcü Plus Giriş

Çeyiz hesabı nedir? İşte çeyiz hesabı açma şartları

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, çeyiz hesabında ilk ödemeler için başvuruların 17 Nisan 2019 tarihinde başlayacağını duyurdu. Çeyiz hesabında ilk ödemelerin de mayıs itibari ile yapılması bekleniyor. Peki çeyiz hesabı nedir? Çeyiz hesabı başvuru şartları nelerdir? İşte detaylar...

11:28 -
Çeyiz hesabı nedir? İşte çeyiz hesabı açma şartları

Çeyiz Hesabı ve Devlet Katkısı uygulaması, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Nisan 2016'da hayata geçirildi. Uygulamayla, yuva kurmak isteyen fakat maddi imkansızlıklar nedeniyle evlenemeyen gençlere devlet desteği sağlanıyor. “Çeyiz Hesabı” uygulamasında yapılan düzenlemeyle devlet katkısı artırıldı. Buna göre, verilebilecek en yüksek tutar 5 bin liradan 9 bin liraya çıkarıldı. Peki çeyiz hesabı nedir? İşte çeyiz hesabı başvuru şartları…

ÇEYİZ HESABI NEDİR?

Çeyiz hesabı, müşterilerin tasarruf eğilimlerini artırarak uzun vadeli birikim yapmalarını sağlayan ve şartların sağlanması koşulu ile devlet katkısının da birikime eklenmesi ile toplumu tasarrufa teşvik eden bir üründür. Türk Lirası cinsinden vadeli mevduat hesabı niteliğinde olan Çeyiz Hesabı, avantajlı faiz oranları ve %25’e varan devlet katkı modeli ile bugünden birikim yaparak evlilik döneminde rahat etmek isteyen henüz evlenmemiş ve 24 yaşını doldurmamış (Ödeme süresi en az 3 yıl) gençler ve çocukları adına açılır. Hesap açtıran bireyler, 27 yaşını doldurmadan ilk evliliklerini yaptıkları takdirde devlet katkısı ödemelerini alabilirler. En az 3 yıl da ödeme süresi göz önüne alındığında başvuru için 24 yaşını aşmamış olmak gerekiyor.

ÇEYİZ HESABI DEVLET DESTEĞİ NE KADAR?

Çeyiz hesabını 2016’da açtırıp 3 yıl düzenli ödeme yapanlar için 9 bin TL'yi bulan ilk ödemeler için başvurular 17 Nisan 2019 tarihinde başlayacak, ödemeler ise mayısta yapılacak.

Çeyiz hesabı hesaplaması yapılırken ödemelerin süresi dikkate alınıyor. 36, 48 ile 60 ay ve üzeri süreyle yapılan ödemelerde çeyiz hesabı faiz oranı yüzde 10 ile 25 arasında değişiklik gösteriyor. Tabii bu orana göre devlet katkısı da artıyor. Çeyiz hesabı için en fazla devlet desteği rakamları ise şöyle:


ÇEYİZ HESABI AÇMA ŞARTLARI NELERDİR?

Çeyiz Hesabı’nı sadece T.C. vatandaşı gerçek kişiler ile mavi kart sahipleri açtırabilir. Çeyiz hesabı açılabilmesi için bireylerin 24 yaşını doldurmamış olmaları gerekiyor. 18 yaşından küçükler için ise çeyiz hesabı velileri veya yasal vasileri tarafından açılabiliyor. Çeyiz hesabı açtıracakların daha önce evlenmemiş ve hali hazırda bekar olmaları gerekiyor. Yine çeyiz hesabından yararlanmak isteyenlerin evlenmeden önce en az 3 yıl ödeme yapmaları da şartlar arasında. Bu şartlara uyan her vatandaş kamu ve özel bankaların şubelerine giderek çeyiz hesabı açtırabilirler. TL dışındaki mevduatlarla ise çeyiz hesabı açılamıyor.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more