Sözcü Plus Giriş

Türkiye ABD yaptırımlarından muafiyet kapsamında İran’dan ham petrol alımına tekrar başladı

Türkiye'nin, ABD'nin İran yaptırımlarının yeniden devreye girdiği Kasım ayında İran'dan ham petrol alımını bir ay süreyle durduktan sonra, yeniden alıma başladığı belirtildi.

16:05 -
Türkiye ABD yaptırımlarından muafiyet kapsamında İran’dan ham petrol alımına tekrar başladı

ABD, Kasım ayı başında Türkiye’ye ve bazı ülkelere İran yaptırımlarından muafiyet tanıdı. Türkiye, muafiyet kapsamında günde yaklaşık 60,000 varile denk gelecek şekilde yılda 3 milyon ton almasına izin verildiğini söylemişti.

Türkiye, Washington’un geçen yıl İran nükleer anlaşmasından çekileceğini ve yaptırımların yeniden uygulanacağını açıklamasından önce İran’dan günde 200,000 varil ham petrol ithal ediyordu.

Türkiye, yaptırımların Kasım ayı başında yürürlüğe girmesinden önceki aylarda İran’dan petrol ithalatını azaltmıştı. Bu ithalat Kasım ayında sıfıra düştü.

Konuya yakın bir nakliye ve ticaret kaynağına göre, Türkiye Aralık ayında İran’dan iki tankerle gelen yaklaşık 54,000 varil/gün ham petrol teslim aldı.

Solan adlı tanker yükünü Aliağa limanına teslim ederken, Sea Topaz I tankeri de Tütünçiftlik limanında yük boşalttı. Kaynaklar ve Refinitiv Eikon sevkiyat takibine göre, Türkiye Ocak ayında İran tankeri Sinopa’nın getireceği bir petrol kargosunu bekliyor.

Türk yetkililere ve Tüpraş’a bu konuda açıklama için ulaşılamadı.

REUTERS

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more