Sözcü Plus Giriş

Yok böyle bir sokak!

2013 yılında resmi bayramların statlarda kutlanmasının yasaklanması Marmaris’te vatandaşın ulusal coşkusuna engel olamadı. El ele veren gönüllüler, mahallelerini, meydanlarını çocuklar için bayram yerine çevirdi. Kutlamaların en büyüğü 23 Nisan’da yaşanacak.

Mustafa SARIİPEK / Muğla
15:53 -
Yok böyle bir sokak!

MUĞLA'nın Marmaris İlçesi 105'nci sokak yaşayanları, Nisan 2013'te resmi bayramların statlarda kutlanmasının yasaklanmasına aldırış etmeden 6 yıldır el ele vererek sokaklarını çocuklar için bayram yerine çeviriyor. Bugün başlayan kutlamalar 23 Nisan'a kadar devam edecek.

FOTO:SÖZCÜ

Terzi Salih Yazgan'ın önderliğinde el ele veren gönüllü vatandaşlar, 105 Sokak'taki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarını gelenek haline getirdi. Vatandaşlar, bu yıl 6. kez gerçekleştirilecek kutlamalardan günler önce, en büyüğü 200 metrekare olan değişik boyutlarda iki bine yakın Türk Bayrağı, Atatürk posterleri ve ilkokul öğrencilerinin yaptığı bez afişlerle süslediği  sokağı adeta bayram yerine çevirdi.

FOTO:SÖZCÜ

Aynı zamanda sokağın da sakini ve esnafı olan 65 yaşındaki Salih Yazgan, Türkiye’de 23 Nisan'ı bir sokakta imece usulü hazırlanıp, kutlayan tek yerin 105 Sokak olduğunu belirtti

FOTO:SÖZCÜ

6 YIL ÖNCE BAŞLADI…

Yazgan “6 yıl önce başladığımızda hedefimiz sokağımızın Türkiye çapında örnek olmasını sağlamaktı. Geldiğimiz noktada bunu başardığımızı görüyoruz. Her yıl bu küçük ve daracık sokakta binlerce kişi 23 Nisan coşkusunu, mutluluğunu paylaşıyor. Sadece Marmaris değil Türkiye'nin dört bir yanından hatta yurt dışından olumlu tepkiler alıyoruz. İnşallah, bize duyulan bu ilgiyi, sevgiyi boşa çıkarmayacağız. Kimseyi rahatsız etmeden çaldığımız müzik ve marşlar eşliğinde çocuklarımızla oynayıp dans ediyoruz. Sokağın trafiğe kapatılacağı 23 Nisan günü ücretsiz yiyecek ve içecek ikramımız olacak. Palyaçolar çocuklarımızın neşesine neşe katacak. Çocuklarımızın yaptığı resimler sergilenecek. 1. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin maketi, hatıra fotoğrafı çektirmek isteyenlerin için sokağımıza getirilecek. Çocuklarımızı eğlendirmek için daha birçok sürprizimiz olacak.” dedi.
 

FOTO:SÖZCÜ

GÖNÜLLÜLERİN SOKAĞINDA  PARA GEÇMİYOR

Çocukların “23 Nisan dede” diye hitap ettiği Yazgan, şimdiye dek hiçbir kurum ya da kuruluştan destek almadıklarını, tüm siyasi partilere aynı mesafede yaklaştıklarının altını çizerek “İnanmayan, inanmak istemeyenler var ama gerçek şu ki, tüm bunları kimseden maddi yardım almadan yapıyoruz. Gazeteci arkadaşlarımız medya ayağını, sanatçı arkadaşlarımız programı, ilçe halkı erzakları üstleniyor” diye konuştu.

FOTO:SÖZCÜ

20-23 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen etkinlik için bu yıl ilçenin en büyük meydanı adeta çocuk parkına çevrildi.

FOTO:SÖZCÜ

19 Mayıs Gençlik Meydanı çocukların neşesine neşe katmak için hazırlandı. Şişme oyun grupları, trambolin, top havuzu, birbirinden renkli daha birçok oyuncak Meydan'a gelen binlerce çocuğu eğlendiriyor.. Oyuna doyan küçüklere ayrıca pamuk şeker, mısır ve macun ikram ediliyor. Hareketli müzikler, animasyon gösterileri ve değişik etkinliklerin de renk kattığı şenlikteki tüm aktiviteler ücretsiz

Son güncelleme: 15:55 20.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more