Erdoğan ile Macron arasında kritik ‘Doğu Akdeniz’ görüşmesi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, Doğu Akdeniz’deki gerginlikle ilgili Macron'a sağduyulu ve yapıcı bir tutum beklediklerini ifade etti.

Erdoğan ile Macron arasında kritik ‘Doğu Akdeniz’ görüşmesi!

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan gelen talep üzerine gerçekleşen görüşmede Türkiye-Fransa ve Türkiye-AB ilişkileri ile Doğu Akdeniz başta olmak üzere bölgesel gelişmeler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Doğu Akdeniz'deki gerginliğin sebebinin Türkiye'nin ve Kıbrıs Türklerinin bölgedeki meşru haklarının yok sayılması olduğuna işaret ederek Fransa'nın Yunanistan ve Rum kesiminin gerginliği tırmandıran maksimalist iddia ve adımlarını desteklemesine anlam veremediğini belirtti.

DİYALOG VE İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRISI

Türkiye'nin kimsenin hakkında gözü olmadığını ancak kendi haklarını da kimseye yedirmeyeceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, her zaman olduğu gibi bugün de sorunların çözümü için diyalog ve iş birliğini savunduklarını ifade etti.

Tansiyonu düşürmek için diplomasi fırsatlarının değerlendirilmesi ve sürdürülebilir müzakere süreçlerinin hayata geçirilmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm sorunları masada konuşmak ve çözmek istediklerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu süreçte Fransa'dan da sağduyulu ve yapıcı bir tutum beklediklerini ifade ederek Türkiye-Fransa arasında istişare ve iletişim mekanizmasının sürekli olarak işletilmesinde fayda gördüğünü kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB Liderler Zirvesi'nden Türkiye'ye ilişkin yapıcı diyalog ve iş birliğini teşvik eden bir yaklaşımın çıkmasının da bölgesel meselelerin çözüm imkanları açısından önemli olduğunu belirtti. (İHA)

Fransa'dan Doğu Akdeniz'de yeni provokasyon İlginizi Çekebilir Fransa'dan Doğu Akdeniz'de yeni provokasyon

BM'ye seslenen Erdoğan'dan corona aşısı çağrısı! İlginizi Çekebilir BM'ye seslenen Erdoğan'dan corona aşısı çağrısı!

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Avrupa Corona Cumhurbaşkanı Dünya Fransa Recep Tayyip Erdoğan TAyyip Erdoğan Türkiye Yunanistan
Loading...