Kırgızistan Başbakanı Japarov istifa ettiğini açıkladı

Cumhurbaşkanı Vekili Kırgızistan Başbakanı Sadır Japarov yaptığı açıklamada, erken cumhurbaşkanlığı seçimlerine katıldığı için istifa ettiğini belirtti.

Kırgızistan Başbakanı Japarov istifa ettiğini açıkladı

Rus haber ajansı TASS’ta yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı Vekili Kırgızistan Başbakanı Sadır Japarov yaptığı açıklamada, erken cumhurbaşkanlığı seçimlerine katıldığı için istifa ettiğini söyledi.

Japarov’un, Ülkenin cumhurbaşkanı olarak istifa etmenin yanı sıra Kırgız Cumhuriyetin Başbakanının yetkilerini askıya alma kararı verdim ve sıradan bir vatandaş olarak yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılacağım ifadelerini kullandığı belirtildi.

YENİ BİR HÜKÜMET SİSTEMİ OLUŞTURULACAK

Anayasa reformu için hazırlıkların devam ettiği ifade edilirken, önümüzdeki günlerde yeni bir anayasa taslağının hazırlanacağı ve bu taslağın değerlendirilmek üzere meclise sunulacağı belirtildi.

Haberde, Japarov’a göre, yeni anayasa taslağının halk tarafından desteklenmesi durumunda, ülkede yeni bir hükümet sisteminin oluşturulacağı belirtildi. Japarov’un erken cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tüm rakiplerine saygı duyduğu ve başarılar dilediği ifade edildi.

Kırgızistan’da erken cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 10 Ocak 2021de yapılması planlandığı, mevzuat gereği kamu görevlilerinin bu görevlere katılma haklarının bulunmadığı ve geçici olarak görevlerinden istifa etme durumunda olduğu belirtildi.

Japarov istifa ettikten sonra devlet başkanının görevlerinin otomatik olarak Parlamento Başkanı Talant Mamytova devredildiği ifade edildi.

Öte yandan, Kırgızistan’da 4 Ekim seçimlerinden sonra parlamentoya giremeyen partilerin temsilcileri başkent Bişkekte protestolar gerçekleştirdi. Merkez Seçim Komisyonu, irade beyanının sonuçlarını geçersiz kabul etti.

Meclis Başkanı ve Başbakan istifa etti. Yeni Parlamento başkanı olarak önce Kanat Isaev ardından Talant Mamytov seçildi. Japarov protestocular tarafından hapishaneden serbest bırakıldı. Sooronbay Ceenbekov 15 Ekimde cumhurbaşkanlığından istifa ettikten sonra devlet başkanının yetkileri Japarov’a devredildi. DHA

Kırgızistan'da yeni gelişme! Japarov: Yetkiler bana devredildi İlginizi Çekebilir Kırgızistan'da yeni gelişme! Japarov: Yetkiler bana devredildi

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...