Corona virüsü aşısına İngiltere’den onay çıktı

Birleşik Krallık, Pfizer ve BioNTech'in geliştirdiği corona virüsü aşısına kullanım izni verildiğini duyurdu.

Corona virüsü aşısına İngiltere’den onay çıktı

İngiliz hükümeti, Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği corona virüsü aşısıyla ilgili bağımsız denetçilerin yaptığı “kullanım tavsiyesini” kabul ettiklerini duyurdu.

Aşı gelecek hafta İngiltere genelinde kullanıma hazır olacak.

Uluslararası ajansların son dakika gelişmesi şeklinde aktardığı haberde İngiliz hükümetinin açıklamalarına yer verildi. İngiliz  hükümeti, “Hükümetimiz bağımsız bir kuruluş olan İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Ajansı’nın (MHRA) aşının kullanıma dair verdiği onay tavsiyesini kabul etti. Aşı gelecek haftadan itibaren Birleşik Krallık genelinde erişilebilecek” açıklamasını yaptı.

Bu hamleyle birlikte İngiltere, Pfizer ve BioNTech’in Covid-19 aşısına onay veren ilk ülke haline geldi. Birleşik Krallık’taki aşı komitesi, ilk olarak kimlerin corona virüsü aşısına erişebileceğine karar verecek. Pfizer-BioNTech ve Moderna geçen haftalarda yüzde 90’lara varan etkililik oranı elde eden aşılar geliştirdiklerini duyurmuştu.

AŞILAR HASTANELERE ULAŞTI

Pfizer’ın CEO’su Albert Bourla, “Aşıya onay verme kararı bilimin kazanmasına yönelik ilk adım ve MHRA’nı bu kararını takdir ediyoruz” dedi.

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock da gelecek hafta aşı dağıtımına başlanacağını açıklayarak, “Aşılar şimdiden hastanelere ulaştı. Bu çok iyi bir haber” dedi. Hancock, Belçika’dan 800.000 aşının ulaştığını açıklayarak, “Bu süreçte birçok şey Pfizer’ın aşı üretim kapasitesine bağlı” dedi.

Oxford Üniversitesi açıkladı: Corona virüsü akciğerleri böyle etkiliyor İlginizi Çekebilir Oxford Üniversitesi açıkladı: Corona virüsü akciğerleri böyle etkiliyor

 

Aşılar farklı soru aynı: Hangisi en iyisi? İşte BioNTech, Moderna ve AstraZeneca'nın artıları ve eksileri İlginizi Çekebilir Aşılar farklı soru aynı: Hangisi en iyisi? İşte BioNTech, Moderna ve AstraZeneca'nın artıları ve eksileri Pfizer ve BioNTech'in Covid-19 aşısının fiyatı belli oldu İlginizi Çekebilir Pfizer ve BioNTech'in Covid-19 aşısının fiyatı belli oldu

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD Belçika Bilim BioNTech CEO Corona Covid-19 Dünya Haber İngiltere Sağlık Sağlık Bakanı son dakika
Loading...