Coronaya yakalanıp hastaneye kaldırılan Trump’ın son durumu açıklandı

Corona virüsüne yakalanıp önlem amaçlı hastaneye kaldırılan ABD Başkanı Trump'ın son durumunu doktorları açıkladı. Doktorlar, Trump’ın sağlık durumunun iyiye gittiğini duyurdu. Trump da Twitter hesabından "Kendimi iyi hissediyorum" paylaşımı yaptı. Bir Beyaz Saray yetkilisi ise ABD basınına yaptığı açıklamada Trump için önümüzdeki 48 saatin kritik olduğunu iddia etti.

Coronaya yakalanıp hastaneye kaldırılan Trump’ın son durumu açıklandı

ABD Başkanı Donald Trump, dün sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ile kendisinin ve eşi Melania Trump'ın Covid-19 testlerinin pozitif çıktığını duyurmuştu. Ardından Trump, tedavi için Maryland eyaletine bağlı Bethesda kentinde bulunan Walter Reed Ulusal Askeri Hastanesi’ne kaldırılmıştı.

Doktorlar bugün hastane önünde Trump'ın sağlık durumu hakkında açıklamalarda bulundu. Doktor Sean Conley yaptığı açıklamada, Trump'ın hastaneye kaldırılmasının önlem amaçlı olduğunu belirterek başkanın öncelikle kendisi için dua eden herkese teşekkür ettiğini aktardı.

“BAŞKANIN DURUMU İYİYE GİDİYOR”

Conley, Başkan Trump'ın şu an biraz yorgun olduğunu aktararak “Hastalığın teşhisinden bu yana sadece 72 saat geçti. Bildiğiniz gibi ilk hafta önemli ve hastalığın ilerleyişini belirliyor” ifadelerini kullandı.

Sağlık ekibinin gelişmelerden memnun olduğunu belirten Conley, “Başkanın durumu iyiye gidiyor” dedi. Doktor Conley, başkanın yoğun çalışma programına devam ettiğini ifade ederek “Kendisi çok iyi gidiyor ama hastaneden çıkış tarihi için kesin bir zaman veremem. Her gün kontrol ediyoruz” şeklinde konuştu.

Doktorlar, Trump’ın sağlık durumuyla ilgili açıklama yaptı. FOTO: REUTERS

ATEŞİ YOK

Conley, Trump'ın dışarıdan oksijen ihtiyacı duymadığını ve şu anda ateşi olmadığını açıkladı. Başkana hem antikor hem Remdesivir verilmesini virüse her yönden saldırılması olarak değerlendiren Conley, “Başkan sürekli olarak gözlem altında” dedi.

Beyaz Saray ve ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri'nin (CDC) geriye dönük olarak Trump'ın kimlerle yakın temasta bulunduğunu incelediğini aktaran Conley, Trump'ın virüsü nereden kaptığını veya tam olarak ne zaman hastalandığını açıklayamayacağını ifade etti.

Trump’ın yaşı ve kilosu haricinde aktif ve sağlıklı bir birey olduğunu belirten Conley, “Kalp atışı 70-80'lerde ve tansiyonu 110-120 ve sağlıklı” dedi.

REMDESİVİR TEDAVİSİNE BAŞLANDI

Doktorlardan Sean Dewley ise Trump'ın moralinin yüksek olduğunu ve şu an için oksijen desteğine ihtiyaç duymadığını aktardı. Trump'a uygulanan tedavi ile ilgili bilgi veren Doktor Brian Garibaldi yaptığı açıklamada 40 saat önce başkana antikor tedavisi uygulandığını ve dün akşam itibarı ile Remdesivir ilaç tedavisine başlandığını belirtti.

Trump'ın yemek yemesi ve sıvı alması konusunda özen gösterildiğini belirten Garibaldi, ABD Başkanı’nın kendini iyi hissettiğini açıkladı.

“FIRST LADY TRUMP’IN DURUMU ÇOK İYİ”

Donald Trump’ın eşi Melanie Trump'ın sağlık durumu hakkında da bilgi veren Doktor Conley, Melanie Trump'ın sağlık durumunun çok iyi olduğunu açıkladı.

TRUMP: KENDİMİ İYİ HİSSEDİYORUM

Donald Trump, bugün sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ile hastane çalışanlarına teşekkür etti.

Trump, şu ifadeleri kullandı:

* Walter Reed Tıp Merkezi’ndeki doktorlar, hemşireler ve diğer herkes mükemmel. Benzer şekilde inanılmaz kurumlardan onlara katılanlar da harika.

* Bu veba ile mücadelede son 6 ayda muazzam ilerleme kaydedildi. Onların yardımıyla kendimi iyi hissediyorum.

BEYAZ SARAY YETKİLİSİ: ÖNÜMÜZDEKİ 48 SAAT KRİTİK

Bir Beyaz Saray yetkilisi ise ABD basınına yaptığı açıklamada Trump için önümüzdeki 48 saatin kritik olduğunu ileri sürdü.

Yetkili, “Başkanın son 24 saatteki hayati değerleri çok endişe vericiydi. Önümüzdeki 48 saat bakımı açısından kritik olacak. Hâlâ tam bir iyileşme için net konuşmak mümkün değil” dedi.

Bugün başka bir Beyaz Saray yetkilisi ise ABD basınına verdiği demeçte Trump’ın dün nefes almakta zorlandığını ve oksijen desteği verildiğini iddia etmişti. İHA

Başkanlık düellosunu corona kazandı! 11 kişide pozitif çıktı İlginizi Çekebilir Başkanlık düellosunu corona kazandı! 11 kişide pozitif çıktı
ABD beyaz Beyaz Saray canlı Corona doktor Donald Trump hastane kalp atışı Melania Trump Reuters Sağlık son dakika sosyal medya Twitter