Sözcü Plus Giriş

Rusya’dan Türkiye’deki S-400’lerle ilgili flaş iddia!

Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Servisi'nin iddiasına göre, Türkiye, Rusya'nın onayını almadan hava savunma sistemi S-400'leri başka bir ülkeye ihraç edemeyecek.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 10:52, 06/07/2020
Rusya’dan Türkiye’deki S-400’lerle ilgili flaş iddia!

ABD’li yetkililer Türkiye’deki S-400’lerin ABD’ye satılması halinde Türkiye’ye uygulanacak yaptırımların önlenebileceğini açıklamıştı.

Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Servisi yetkilisi Maria Vorobyeva, Türkiye’nin elindeki S-400 hava savunma sistemlerini Rusya’nın onayı olmadan başka bir ülkeye satamayacağını iddia etti.

Vorobyeva, “Askeri ürünlerin ihracatını gerçekleştirmek için ekipmanlarımızın alıcısının Rus tarafına nihai kullanıcı sertifikası sunması gerekiyor. Bu nedenle, Rus tarafının resmi izni olmadan bu ürünlerin üçüncü ülkelere teslim edilmesi veya yeniden ihraç edilmesi mümkün değil” ifadelerini kullandı.

ABD birçok kez, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemleri nedeniyle yaptırıma uğrayabileceğini belirtmişti.

İlginizi ÇekebilirS-400'leri satacak mıyız? Hüsnü Mahalli analiz etti…S-400'leri satacak mıyız? Hüsnü Mahalli analiz etti…

 

Yayınlanma Tarihi:17:20,