Sözcü Plus Giriş

Türkiye’den Avrupa Birliği’ne yaptırım tepkisi!

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Konseyi toplantısı sonucunda bir Türk denizcilik şirketinin yaptırım listesine alınması hakkında açıklama yaptı. Açıklamada "Bir denizcilik şirketimizin de yaptırım listesine alınmasının bizim nazarımızda hiçbir değeri yoktur" denildi.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 00:52, 22/09/2020
Türkiye’den Avrupa Birliği’ne yaptırım tepkisi!

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Konseyi toplantısı sonucunda bir Türk denizcilik şirketi yaptırım listesine alındı. Dışişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamayla AB’ye tepki gösterdi.

“AB’NİN TARAFLI TUTUMUNUN AÇIK GÖSTERGESİ”

Dışişleri’nin açıklamasında şöyle denildi:

* AB Dış İlişkiler Konseyi'nin bugünkü toplantısı sonucunda Libya bağlamında bir denizcilik şirketimizin de yaptırım listesine alınmasının bizim nazarımızda hiçbir değeri yoktur.

* AB'nin İrini Operasyonu korsan Hafter'i ödüllendirmekte, BM tarafından tanınan Libya Hükümetini ise cezalandırmaktadır. Ülkemizin meşru hükümete yaptığı yardımlar ambargo ihlali olarak nitelenirken, BAE başta olmak üzere darbeci Hafter'e BMGK kararları hilafına karadan ve havadan silah gönderen ülke ve şirketlerin görmezden gelinmesi AB'nin taraflı tutumunun açık bir göstergesidir.

* Bu tutumuyla AB'nin, uluslararası meşruiyetten yana bir tavır takınmak yerine, saldırganı mükafatlandıran İrini Harekatı’yla ortaya koyduğu çifte standartlı tutumunu sürdürmekte ısrar ettiği görülmektedir.

* Doğu Akdeniz'de tansiyonun düşürülmesi için gayret gösterilen bir zamanda böyle yanlış bir karar alınması ise son derece talihsizdir.

* AB bölgede güvenlik ve istikrar istiyorsa bu taraflı tutumundan vazgeçmeli, Türkiye ile istişare ve işbirliği içinde hareket etmelidir.

İlginizi ÇekebilirAB'den Türk şirketine yaptırım kararı!AB'den Türk şirketine yaptırım kararı!
Yayınlanma Tarihi:00:44,