Sözcü Plus Giriş

LGS sonuçları ne zaman açıklanacak? MEB 2020 LGS nasıl ilan edilecek?

Geçtiğimiz ay corona virüsü gölgesinde yapılan Liselere Geçiş Sınavı (LGS) için geri sayım sürüyor. İyi bir liseyi kazanmak için sınavda ter döken yüzbinlerce 8. sınıf öğrencisi, LGS sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı, LGS sonuçlarını 16 Temmuz günü açıklayacak. Peki 2020 LGS sonuçları nasıl ilan edilecek? İşte LGS ile ilgili tüm gelişmeler…

17:20 -
LGS sonuçları ne zaman açıklanacak? MEB 2020 LGS nasıl ilan edilecek?

Yüzbinlerce öğrenci ve öğrenci velisinin merakla beklediği LGS sonuçları için heyecan devam ediyor. Geçtiğimiz ayı yapılan LGS sınavının sonuçları, MEB tarafından 16 Temmuz'da ilan edilecek. İşte tüm ayrıntılar…

LGS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN, NEREDEN AÇIKLANACAK?

Merkezî Sınav sonuçları 16 Temmuz 2020 tarihinde https://www.meb.gov.tr internet adresinde ilan edilecek.

LGS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

LGS tercihleri, 16 Temmuz'da ilan edilecek olan LGS sonuçlarının açıklanmasının ardından başlayacak. Geçtiğimiz yıla bakıldığında tercihler sonuçlardan yaklaşık 1 hafta sonra başlamıştı. Buna göre 2020 LGS tercihlerinin 20-21 Temmuz tarihlerinde başlayacağı öngörülüyor.

LGS TABAN PUANLARI AÇIKLANDI MI?

LGS taban puanları henüz açıklanmadı. Aşağıdaki linkten liselerin geçen seneki yüzdelik dilimlerine ulaşabilirsiniz.

LİSE YÜZDELİK DİLİMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Foto: DepoPhotos

SINAV İTİRAZLARI NASIL YAPILACAK?

1. Sorulara, cevap anahtarlarına ve sonuçlara yapılacak itirazlar, soruların, cevap anahtarlarının ve sonuçların https://www.meb.gov.tr internet adresinde yayımlanmasından itibaren en geç 5 (beş) iş günü içinde ÖDSGM resmî internet sayfasında (https://odsgm.meb.gov.tr) yer alan e-itiraz bölümünden elektronik olarak yapılabilecektir.

2. Elektronik ortamda yapılan itirazların incelenebilmesi için T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankası şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilât Programı” veya bankamatik, internet bankacılığı aracılığıyla ya da https://odeme.meb.gov.tr adresinden tüm bankaların kredi kartları aracılığıyla 20 TL (KDV dâhil) yatırılması gerekmektedir.

3. 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 20/B maddesi uyarınca, sorulara ve cevap anahtarına yapılacak itirazlar, soruların ve cevap anahtarlarının https://www.meb.gov.tr internet adresinde yayımlanmasından itibaren başlayan 10 (on) günlük dava açma süresini durdurmamaktadır.
ç. 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 20/B maddesi uyarınca, sonuçlara yapılacak itirazlar, sonuçların e-Okul sistemi veya https://www.meb.gov.tr internet adresinde yayımlanmasından itibaren başlayan 10 (on) günlük dava açma süresini durdurmamaktadır.

4. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile öğrencinin T.C. kimlik numarası belirtilmeyen, banka dekontu/ATM fişi eklenmemiş, imza ve adres bilgisi olmayan dilekçeler dikkate alınmayacak ve cevaplandırılmayacaktır.

5. Faksla ve e-posta yoluyla yapılan itirazlar dikkate alınmayacak ve cevaplandırılmayacaktır.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more