Sözcü Plus Giriş

LGS sonuçları ne zaman açıklanacak? MEB 2020 LGS sonuçları nasıl öğrenilecek?

8. sınıf öğrencilerine yönelik 20 Haziran tarihinde düzenlenen LGS sınavı sonuçları için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. MEB kapsamında uygulanan Merkezi Sınavın (2020-LGS) sonuç tarihi 16 Temmuz olarak açıklandı. LGS puanlarını şimdiden merak içerisinde bekleyen öğrenciler ile velileri bu tarihte sonuçları meb.gov.tr üzerinden sorgulayabilecek.

18:31 -
LGS sonuçları ne zaman açıklanacak? MEB 2020 LGS sonuçları nasıl öğrenilecek?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 2020 LGS sınav sonuçları için son haftaya girildi. Binlerce lise adayı şu anda tatil döneminde olsa da akılları sınav sonuçlarında. Geleceğini planlamada önemli bir geçiş dönemi olan LGS sınavı sonuçları MEB’in yayımladığı kılavuza göre 16 Temmuz 2020 tarihinde ilan edilecek. LGS sınav sonuçları meb.gov.tr üzerinden öğrenilebilecek.

LGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

2020 Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sonuçları 16 Temmuz 2020 tarihinde https://www.meb.gov.tr internet adresinde ilan edilecek.

LGS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

LGS tercihleri, 16 Temmuz’da ilan edilecek olan LGS sonuçlarının açıklanmasının ardından başlayacak. Geçtiğimiz yıla bakıldığında tercihler sonuçlardan yaklaşık 1 hafta sonra başlamıştı. Buna göre 2020 LGS tercihlerinin 20-21 Temmuz tarihlerinde başlayacağı öngörülüyor.

SINAV İTİRAZLARI NASIL YAPILACAK?

a. Sorulara, cevap anahtarlarına ve sonuçlara yapılacak itirazlar, soruların, cevap anahtarlarının ve sonuçların https://www.meb.gov.tr internet adresinde yayımlanmasından itibaren en geç 5 (beş) iş günü içinde ÖDSGM resmî internet sayfasında (https://odsgm.meb.gov.tr) yer alan e-itiraz
bölümünden elektronik olarak yapılabilecektir.

b. Elektronik ortamda yapılan itirazların incelenebilmesi için T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankası şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilât Programı” veya bankamatik, internet bankacılığı aracılığıyla ya da https://odeme.meb.gov.tr adresinden tüm bankaların kredi kartları aracılığıyla 20 TL (KDV dâhil) yatırılması gerekmektedir.

c. 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 20/B maddesi uyarınca, sorulara ve cevap anahtarına yapılacak itirazlar, soruların ve cevap anahtarlarının https://www.meb.gov.tr internet adresinde yayımlanmasından itibaren başlayan 10 (on) günlük dava açma süresini
durdurmamaktadır.

ç. 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 20/B maddesi uyarınca, sonuçlara yapılacak itirazlar, sonuçların e-Okul sistemi veya https://www.meb.gov.tr internet adresinde yayımlanmasından itibaren başlayan 10 (on) günlük dava açma süresini durdurmamaktadır.

d. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile öğrencinin T.C. kimlik numarası belirtilmeyen, banka dekontu/ATM fişi eklenmemiş, imza ve adres bilgisi olmayan dilekçeler dikkate alınmayacak ve cevaplandırılmayacaktır.

e. Faksla ve e-posta yoluyla yapılan itirazlar dikkate alınmayacak ve cevaplandırılmayacaktır.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more