Yaptırımlara corona molası

Corona dünyanın iki süper gücünün birbirlerine karşı uyguladıkları yaptırımları esnetmesine neden oldu. ABD, 2014’ten bu yana yaptırım uyguladığı Rus savunma sanayi şirketlerinden Rostec’e bağlı Kret'in ürettiği solunum cihazlarını kabul ederken, Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Trump'ın, Putin’e, ABD’nin yoğun bir şekilde solunum cihazı üretimine başladığını ve gerekirse Rusya'ya da cihaz yollayabileceğini ilettiğini açıkladı. Peskov "Eğer ihtiyaç duyarsak tabii ki bu nazik teklifi kabul ederiz” ifadelerini kullandı.

Yaptırımlara corona molası

Rusya, Vladimir Putin ile Donald Trump arasında bu ay yapılan telefon konuşmasının ardından ABD'ye solunum cihazı ve koruyucu giysiler göndermişti.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, “Trump bu telefon konuşmasında Putin'e, ABD'nin yoğun bir şekilde solunum cihazı üretimine başladığını söyledi ve gerekirse kendilerinin de cihaz yollayabileceğini iletti. Eğer ihtiyaç duyarsak tabii ki bu nazik teklifi kabul ederiz” ifadelerini kullandı.

ABD'den dehşet veren sayı: 24 saatte 4 bin 931 can kaybı İlginizi Çekebilir ABD'den dehşet veren sayı: 24 saatte 4 bin 931 can kaybı

CİHAZLARIN ÜCRETİNİ KİM ÖDEDİ?

Peskov, Moskova'nın solunum cihazı ihtiyacı olup olmadığı ya da bunun için ABD'ye ödeme yapılıp yapılmayacağı konusunda bir şey söylemedi.

Kremlin, Rusya'nın insani yardım çerçevesinde tıbbi gereçleri ABD'ye gönderdiğini açıklamış, bunların yarısının ücretinin Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından ödendiği belirtilmişti. Trump hükümetinden bir yetkili ise Washington'un tüm ürünlerin parasını ödediği açıklamasıyla karşılık vermişti.

ABD'den Çin'e şok suçlama: Corona virüsü savaşları başladı İlginizi Çekebilir ABD'den Çin'e şok suçlama: Corona virüsü savaşları başladı

ABD KENDİ YAPTIRIMINI DELMİŞTİ

Gönderilen solunum cihazları arasında, 2014'ten beri ABD'nin yaptırım uyguladığı Rus savunma sanayi şirketlerinden Rostec'e bağlı Kret'in ürettiği araçlar olduğu ortaya çıkmıştı. Böylece ABD kendi koyduğu yaptırımları delmiş oldu. Rus televizyonları Kret logolu ürünlerin New York John F. Kennedy Havalimanı'nda teslim alınış görüntülerini defalarca ekranlara getirdi.

Rusya'da şimdiye kadar 27 bin 938 kişiye corona virüsü tanısı kondu ve 232 kişi hayatını kaybetti. Salgın, şimdilik diğer Avrupa ülkelerine nazaran burada yavaş ilerliyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD Avrupa Çin Corona Dışişleri Bakanlığı Donald Trump Moskova New York Putin Rusya Sanayi Vladimir Putin
Loading...