Ay tutulması saat kaçta? Parçalı ay tutulması bu gece Türkiye’den izlenecek mi?

Ay tutulması için artık az bir süre kaldı. Yılın üçüncü parçalı ay tutulması bu gece gerçekleşecek. Geçtiğimiz iki parçalı ay tutulması ülkemizden görülmüştü. Ancak bu akşam gerçekleşecek ay tutulması Türkiye'den net bir şekilde izlenemeyecek. Parçalı ay tutulması hakkındaki bilgileri ve saat kaçta başlayacağını haberimizde sizlere aktarıyoruz.

Ay tutulması saat kaçta? Parçalı ay tutulması bu gece Türkiye’den izlenecek mi?

Görsel bir şölen olan parçalı ay tutulması için geri sayım sürüyor. Ay tutulmasını izlemek isteyen birçok kişi, tutulmanın Türkiye’den görülüp görülmeyeceği hakkındaki bilgileri araştırıyor. Bu gece yaşanacak olan ay tutulması olayı saat gece 03.05’te başlayacak. Parçalı ay tutulması bu kez ülkemizden görülemeyecek. İşte ay tutulması hakkındaki detaylar…

PARÇALI AY TUTULMASI NE ZAMAN?

Ay tutulması 5 Temmuz 2020’de genel zaman ile 03.04-05.55 saatleri arasında gerçekleşecek. İlk iki parçalı Ay tutulmasının aksine ülkemizden görülemeyecek bu tutulma; Afrika’nın büyük bölümü, Avrupa’nın batısı, Antarktika, Kuzey ve Güney Amerika ile Atlantik Okyanusu’ndan gözlenebilecek.

Foto: Shutterstock

ÜÇ TUTULMA TÜRKİYE'DEN GÖRÜLEMEYECEK

2020'deki önemli gök olayı arasında yer alan ikisi Parçalı Ay Tutulması, biri Tam Güneş Tutulması ise Türkiye'den görülemeyecek. 5 Temmuz 2020'deki Parçalı Ay Tutulması genel zaman ile 03.04-05.55 saatleri arasında gerçekleşecek. Tutulma Afrika'nın büyük bölümü, Avrupa'nın batısı, Antarktika, Kuzey ve Güney Amerika ile Atlantik Okyanusu'ndan gözlenebilecek. 30 Kasım 2020'deki Parçalı Ay Tutulması genel zaman ile 07.30-11.56 saatleri arasında gerçekleşecek. Tutulma Avrupa'nın kuzey batısı, Kuzey ve Güney Amerika, Avustralya, Asya, Atlantik Okyanusu'nun kuzeyi ve Pasifik Okyanusu'ndan görülebilecek.

Foto: Shutter

GÖKTAŞI YAĞMURLARI

2020'de de yine her yılın belli dönemlerindeki, kuyruklu yıldız kalıntılarının oluşturduğu göktaşı (meteor) yağmurları da gerçekleşecek. İlk göktaşı yağmuru 2- 3 Ocak tarihlerinde Quadrantid (Dörtlük) ve 22- 23 Nisan tarihlerinde Lyrid (Lir) göktaşı yağmurlarında gökyüzünde saatte 20-40 meteor görülebilecek.

5- 6 Mayıs tarihlerinde Eta Aquarid (Eta Kova), 27- 28 Temmuz'da Delta Aquarid (Delta Kova), 12- 13 Ağustos'ta Perseid (Perse), 20- 21 Ekim'de Orionid (Avcı), 17- 18 Kasım'da Leonid (Aslan), 13- 14 Aralık'ta da Geminid (İkizler) göktaşı yağmuru olacak. Söz konusu göktaşı yağmurlarında saatte 15 ila 120 yıldız kayması olarak da tabir edilen meteor görülebilecek.

Dinçer Güner uyarıyor: Ay Tutulması yaklaşırken dikkat! İlginizi Çekebilir Dinçer Güner uyarıyor: Ay Tutulması yaklaşırken dikkat!