Bayrama günler kala Diyanet’ten kurbanlık uyarısı!

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, kurbandan elde edilen et, sakatat, deri, yün ve süt gibi unsurların satılmasının caiz olmadığını bildirdi.

Bayrama günler kala Diyanet’ten kurbanlık uyarısı!

Din İşleri Yüksek Kurulu, kurban konusunda dikkat edilmesi gereken bazı dini hususlara dair yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada şı ifadeler kullanıldı:

* Kurbandan elde edilen et, sakatat, deri, yün ve süt gibi unsurların satılması caiz değildir. Zira Hz. Peygamber, ‘Kim kurbanını derisini satarsa, kurban kesmemiş gibidir.’ buyurmuştur.

* Bu itibarla kurban organizasyonu yapan kurumların da, kurbanlık hayvanın etlerini ve diğer parçalarını satmamaları, bunları ya hisse sahibine ya da onun rızası doğrultusunda dinen bağışlanması caiz olan şahıs veya hayır kurumlarına ulaştırmaları gerekir

“İSTİSNAİ BİR HÜKÜMDÜR”

* Bununla beraber kurban etlerinin satılarak bedelinin söz konusu yerlere harcanabileceğini muhtevi Kurul Görüşü, ilgili kişi ve kurumlar tarafından etlerin ihtiyaç sahiplerine dağıtılması planlanarak gerekli çaba ortaya konulduğu halde, farklı nedenlerle fakirlere ulaştırılma imkanının sağlanamadığı ve telef olma tehlikesiyle karşılaşıldığı durumlara özel ve zarurete dayalı olarak verilmiş istisnai bir hükümdür.

“SATILMASI DOĞRU DEĞİLDİR”

* Bu nedenle belirli özel durumlara has bu görüşün, gerekçeleri ve verildiği şartlar dikkate alınmadan kapsamının genişletilerek henüz planlanma aşamasında kurban etlerinin bazı kişi ve kuruluşlar tarafından satılması doğru değildir.

* Netice itibarıyla Kurulumuzun kurban etlerinin satılabileceğine yönelik cevaz hükmü yukarıda açıklandığı üzere istisnai durumlarla ilgili olup, vekaletle kurban organizasyonu yapan kuruluşların henüz planlama aşamasında kurban etlerini satıma konu etmesi caiz değildir. (DHA)

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan 'kılıçlı hutbe' sorusuna cevap İlginizi Çekebilir Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan 'kılıçlı hutbe' sorusuna cevap

Bilim Kurulu üyesi Özlü'den 'Kurban Bayramı' açıklaması: Riski artıracaktır İlginizi Çekebilir Bilim Kurulu üyesi Özlü'den 'Kurban Bayramı' açıklaması: Riski artıracaktır
Bilim Corona Cuma Diyanet hutbe kurban söz süt