Sözcü Plus Giriş

Erol Mütercimler hakkında 1.5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi

Erol Mütercimler hakkında 'Halkın Bir Kesimini Sosyal Sınıf Din, Mezhep, Cinsiyet ve Bölge Farklılığına Dayanarak Alenen Aşağılama' suçu kapsamında 9 aydan 1.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 11:45, 23/09/2020
Erol Mütercimler hakkında 1.5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi

İmam hatip lisesi mezunları hakkında bir televizyon programında söylediği sözler nedeniyle Erol Mütercimler hakkındaki savcılık soruşturması tamamlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu tarafından Mütercimler hakkında, “Halkın Bir Kesimini Sosyal Sınıf Din, Mezhep, Cinsiyet ve Bölge Farklılığına Dayanarak Alenen Aşağılama” suçundan 9 aydan 1.5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi. (DHA)

NE OLMUŞTU?
Haliç Üniversitesi eski öğretim üyesi Erol Mütercimler, katıldığı bir televizyon programında imam hatiplileri kast ederek 'Ama sonuca bakın, o imam hatipten mezun olmuş olanlar karşımıza bakın ne olarak çıkıyor; cinsi sapık, sahtekâr, ahlaksız...' ifadelerini kullanmıştı. Mütercimler'in ifadelerinin ardından aralarında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Bilal Erdoğan'ın da bulunduğu 16 kişi İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Şikayetin ardından Mütercimler hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında savcılık tarafından ifadesi alınan Mütercimler, program sırasında çok yorgun olduğunu bu nedenle söylemek istediklerini tam olarak dile getiremediğini, sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirtti.
İlginizi ÇekebilirRTÜK'ten 'Erol Mütercimler' açıklaması: İnceleme başlatılmıştırRTÜK'ten 'Erol Mütercimler' açıklaması: İnceleme başlatılmıştır

 

Yayınlanma Tarihi:11:25,