Elazığ, Erzincan imsakiye: Erzincan, Elazığ sahur ve iftar vakitlerini Diyanet duyurdu

İslam alemi için en kutsal ay sayılan Ramazan ayında milyonlarca Müslüman her gün sahura kalkıp oruç tutuyor. Vatandaşlar internet üzerinden iftar ve sahur vakitlerini araştırıyor. Oruç tutan vatandaşlarımız imsak, sahur ve iftar ne zaman saat kaçta sorularının yanıtını merak ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Ramazan ayında Erzincan, Elazığ imsakiyesi açıklandı. Haberimizden hem Erzincan ve Elazığ'da hem de tüm illerde iftara ne kadar kaldı sorusunun cevabını öğrenebilirsiniz...

Elazığ, Erzincan imsakiye: Erzincan, Elazığ sahur ve iftar vakitlerini Diyanet duyurdu

Büyük bir aşkla beklenen Ramazan ayı geldi. Ramazan’ın başlamasıyla en çok sorulan soruların başında iftar ve sahur saatleri geliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, 2020 yılı için imsakiyeyi açıkladı. Haberimizdeki iftar saati uygulamasından farklı illeri seçerek Türkiye'deki tüm illerin iftar ve sahur vakitlerini sorgulayabilirsiniz. İşte Erzincan, Elazığ sahur ve iftar vakitleri…

ERZİNCAN İFTAR VE SAHUR SAATLERİ

Erzincan'da ilk oruç 24 Nisan Cuma sabahı 03:52'de sahur ile başladı. Erzincan'da ilk iftar vakti ise 19:16 (İlçelere göre değişiklik gösterebilir)

 

ELAZIĞ İFTAR VE SAHUR SAATLERİ

Elazığ'da ilk oruç 24 Nisan Cuma sabahı 03:57'de  sahur ile başladı. Elazığ'da ilk iftar vakti ise 19:15 (İlçelere göre değişiklik gösterebilir)

SAHUR NE DEMEK?

Ramazan ayında oruç tutanların gün doğmadan önce belirli saatte yedikleri yemeğe ve bu yemeğin yendiği zaman aralığına sahur denir.

İFTAR NE DEMEK?
Gün sonunda orucun açılmasına ve bu esnada yenen yemeğe iftar denir.

RAMAZAN AYINDA TUTULAN ORUCUN ÖNEMİ

Bakara Suresi’ne göre Kur’an’ın İslam peygamberi Hazreti Muhammed’e (sav) gönderilmesi Ramazan ayında başlamıştır ve bu ay içinde “oruç” tutmak Müslümanlara emredilmiştir. İlgili ayet şöyledir:

“O Ramazan ayı ki irşad için, hak ile batılı ayırt eden, hidayet ve deliller halinde bulunan Kur’an onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya erişirse oruç tutsun. Kim de hasta veya yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diliyor, zorluk dilemiyor. Bir de o sayıyı tamamlamanızı ve size gösterdiği doğru yol üzere kendisini yüceltmenizi istiyor. Umulur ki, şükredesiniz! ” (Bakara 185)

Bu ay boyunca gün doğumundan önceki alacakaranlık ile gün batımından sonraki alacakaranlık arasında yemek-içmek ve cinsel ilişkide bulunmak Müslümanlara yasak kılınmıştır. Mükellef olan Müslümanların Ramazan orucunu tutması farzdır.

ORUCU KASTEN BOZMANIN HÜKMÜ NEDİR?

Orucu kasten, yani mazereti olmadığı halde bilerek bozmak, Ramazan'ın hürmetine saygısızlıktır ve büyük günahtır. Hz. Peygamber (s.a.s), orucunu bu şekilde bozanların keffâret ile yükümlü olacaklarını belirtmiştir. Oruç keffâreti, iki kamerî ay veya 60 gün ara vermeksizin oruç tutmaktır. Buna da gücü yetmeyen kişi, 60 fakiri bir gün ya da bir fakiri 60 gün doyurur. Bu keffâretin yanında ayrıca, tövbe edilmesi ve bozulan orucun da kazası gerekir.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...