Sözcü Plus Giriş

İBB’den maske iddialarıyla ilgili açıklama

İBB, iştiraki İETT'nin satın aldığı ve şoförlerin görevde kullandığı maskelerle ilgili iddialara açıklama yaptı. Mayıs ayında satın alınan 100 bin maskenin mevzuatın izin verdiği şekilde, doğrudan alım yöntemi ile yapıldığı belirtilerek, 12 saat dayanıklı maskelerin özel üretim olduğu vurgulandı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 00:15, 04/06/2020
İBB’den maske iddialarıyla ilgili açıklama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), bazı sosyal medya hesaplarında ve internet sitelerinde, İETT'nin Mayıs ayında satın aldığı maskelerle ilgili haber, değerlendirme ve iddialarla ilgili açıklamalarda bulundu.

“İYİ NİYETLİ OLMAYAN İDDİALARDIR”

İBB açıklamasında, “İETT şoförleri için pandemi döneminde satın alınan maskelerle ilgili yaratılmak istenen gündem, zorlama, amacı görmezden gelen, iyi niyetli olmayan iddialardır. Salgın döneminde en zor görevi yapan meslek grupları arasında yer alan İETT şoförlerinin sağlığını korumak İBB'nin de iştiraki İETT'nin de en öncelikli görevidir” ifadeleri yer aldı.

“DOĞRDUDAN ALIM YÖNTEMİ İLE GERÇEKLEŞTİ”

İETT şoförlerinin kullanması amacıyla Mayıs ayında 100 bin özel nitelikli maske satın alındığı belirtilen açıklamada, “Satın alma işlemi salgın nedeniyle mevzuatın izin verdiği şekilde doğrudan alım yöntemi ile gerçekleştirilmiştir” denildi.

“12 SAAT DAYANIKLIDIR”

Maskelerin özellikleriyle ilgili ise şu bilgilendirmeler paylaşıldı;

*Alınan maskeler 12 saat dayanıklıdır. Diğer maskelerden farklı olarak sıvı geçirmezdir. Hastalığın sıvı teması ile yayılma ihtimali yüksek olduğundan böylesi maskelerin tercih edilmesi İETT şoförlerinin sağlığı için en doğru karardır.

*Ayrıca bu maskeler elle iplik dikişi değil makine marifetiyle ultrasonik şerit dikişlidir. Yine kulakta bir rahatsızlık yaratmaması için halkaları şerit esneklik taşımaktadır.

*Koruma özelliğinin daha yüksek olması için diğerlerinden daha büyük ebatlı maskeler tercih edilmesi yoluna da gidilmiştir.

İlginizi ÇekebilirMaskesiz sokağa çıkmanın yasak olduğu iller hangisi? İşte maske takma zorunluluğu olan illerMaskesiz sokağa çıkmanın yasak olduğu iller hangisi? İşte maske takma zorunluluğu olan illerİlginizi ÇekebilirSon dakika... Bilim Kurulu toplantısı sonrası Bakan Koca'dan flaş açıklamalarSon dakika... Bilim Kurulu toplantısı sonrası Bakan Koca'dan flaş açıklamalarİlginizi ÇekebilirYolcu otobüsünde corona şoku! Hastayı bırakıp gittiler ama...Yolcu otobüsünde corona şoku! Hastayı bırakıp gittiler ama...