Vali duyurdu! İstanbul’da kritik corona toplantısı

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD)'ta gerçekleştirilen İstanbul İl ve İlçe Filyasyon Kurulları toplantısına başkanlık etti. 39 ilçenin 13’er ilçe halinde katılım gösterdiği 3 ayrı toplantıda İstanbul’da yürütülen filyasyon çalışmaları değerlendirildi. İstanbul'da Filyasyon Çalışmaları Takip Kurulları oluşturulduğu aktaran Yerlikaya, "Bu kurullarımız vasıtasıyla İstanbul’da hasta, yatan hasta, ağır hasta ve izolasyondaki kişi sayısı değişimini birebir takip edeceğiz" dedi.

Vali Ali Yerlikaya'nın katılımıyla Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) Hasdal Yerleşkesi'nde gerçekleştirilen toplantılara Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları, İl Jandarma Komutanı Tuğg. Nuh Köroğlu, İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Halk Sağlığı Başkanı Dr. Abdullah Emre Güner, İlçe Jandarma Komutanları, İlçe Emniyet Müdürleri ve İlçe Sağlık Müdürleri katıldı. Toplantıda İstanbul'da verilen dünyaya örnek salgın mücadelesinde büyük önem taşıyan filyasyon çalışmaları ele alındı.

“DÜNYAYA ÖRNEK BİR MÜCADELE VERİYORUZ”

Filyasyon çalışmalarının önemini vurgulayan Vali Yerlikaya şu ifadeleri kullandı:

* Dünyada baş gösteren corona virüsü salgınının ülkemizde tespit edildiği 11 Mart 2020 tarihinden bu yana; Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları, Pandemi Bilim Kurulu'nun öneri ve tavsiyeleri doğrultusunda, Sağlık Bakanlığımızın çalışmaları ve alınan önlemlerin yurt sathında 7 gün, 24 saat uygulanmasıyla ilgili olarak İçişleri Bakanlığımızın yoğun gayretleriyle dünyaya örnek bir mücadele veriyoruz.

* İçinde bulunduğumuz, “Kontrollü Sosyal Hayat Dönemi”nde; aldığımız tedbirleri hassasiyetle uygulayarak, bu salgından vatandaşlarımızı korumak en büyük amacımız. Bu mücadelede filyasyon çalışmaları çok büyük önem taşıyor.

* Filyasyon; bulaşıcı hastalığı taşıyan kişinin temas ettiği herkesin taranması, tedavi, izolasyon, koruma ve kontrol önlemlerinin alınmasına yönelik tüm çalışmaları içeriyor.

FOTO: SÖZCÜ

“FİLYASYON HİZMETİ SUNMA SÜREMİZ 24 SAATİN ALTINA DÜŞTÜ”

İstanbul’da 503 filyasyon ekibinin bulunduğunu söyleyen Yerlikaya, filyasyon hizmeti sunma süresinin 24 saatin altına düştüğünü vurguladı.

Filyasyon çalışmalarıyla Türkiye’de yüzde 70 seviyelerinde olan vaka sayılarının yüzde 25-30 seviyelerine düştüğünü belirten Yerlikaya şöyle konuştu:

* İstanbul'da bugün itibariyle 503 filyasyon ekibimiz sahada bulunuyor. Sonucu pozitif çıkmış vatandaşlarımıza evlerinde ulaşma ve filyasyon hizmeti sunma süremiz, hamdolsun 24 saatin altına düştü.

* Sağlık ve filyasyon ekiplerimizin gayretli çalışmalarıyla Türkiye'de yüzde 70 seviyelerindeki vaka oranımız, çok şükür yüzde 25 – 30'lara düştü. Düşmeye de devam edecek. Böylesine takdire şayan, yoğun ve fedakâr çalışmaları için bütün filyasyon ekiplerimize teşekkür ediyorum.

“FİLYASYON ÇALIŞMALARI TAKİP KURULLARI OLUŞTURULDUK”

İçişleri Bakanlığı’nın talimatiyle İstanbul’da Filyasyon Çalışmaları Takip Kurulları oluşturulduğu aktaran Yerlikaya konuşmasını şöyle sürdürdü:

* Covid-19 virüsü taşıyanlar ve onlarla temas eden herkesin, 14 gün boyunca evlerinde izole edilmesi,  bu kişilerin evlerine giriş-çıkışın mutlaka sınırlandırılması ve kontrol edilmesi gerekiyor.

* Bu amaçla; İçişleri Bakanlığımızın talimatlarıyla, ilimizde Vali Yardımcımız, ilçelerimizde Kaymakamlarımızın başkanlığında “Filyasyon Çalışmaları Takip Kurulları” oluşturduk.

* Bu kurullarımız vasıtasıyla İstanbul'da hasta, yatan hasta, ağır hasta ve izolasyondaki kişi sayısı değişimini birebir takip edeceğiz.

* Bilgileri elektronik sisteme kaydedilen temaslı bireyler, Filyasyon Ekiplerimizce ziyaret edilecek, gerektiğinde yeni testler yapılacak, bu kişilere 14 gün süreyle izole olmalarının, öncelikle kendi sağlığı, toplum sağlığı ve hepimiz açısından önemi anlatılacak.

* Virüsün yayılım hızının azaltılmasında, elde ettiğimiz başarıları daha da artırmak için, alacağımız yeni önlemleri bu kurullarda, 2 haftada bir ele alacağız.

FOTO: SÖZCÜ

“MÜCADELEYİ HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ”

Yerlikaya, şunları söyledi:

* Hıfzıssıhha Meclisimizde, Covid-19 salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetebilmek için, hayatın her alanında hızlı ve etkin kararlar almaya ve uygulamaya kararlılıkla devam edeceğiz.

* Başta Sağlık Teşkilatımız olmak üzere; salgınla mücadelede büyük bir fedakârlık ve gayret gösteren Mülki İdare Amirlerimize, güvenlik güçlerimize, ilgili kurum ve kuruluşlarımızın bütün personeline gönülden teşekkür ediyorum.

* Ülkemizin ve Milletimizin Covid-19 virüsüyle mücadelesini İstanbul'da hep birlikte başaracağız inşallah.

Toplantıda Halk Sağlığı Başkanı Dr. Abdullah Emre Güner, ilçelerdeki filyasyon faaliyetlerine ilişkin sunum gerçekleştirdi.

Bilim Corona Emniyet Emniyet Müdürü İçişleri Bakanlığı istanbul Sağlık sosyal medya Sözcü Türkiye Twitter