İşçilere normal bir çalışma günü karşılığı ödenen işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım ve kültür gibi zorunlu ihtiyaçlarını günün fiyatları üzerinden asgari düzeyde karşılamaya yetecek ücrete asgari ücret denir!

Bu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın asgari ücret tanımı.

Minimum ücret, yasal bakımdan işçilere ödenebilecek en düşük ücret seviyesidir; işçilerin belirlenen sınırın altında emeğini satamayacaklarını belirtir!

Bu da evrensel asgari ücret tanımı.

İnce ince hesaplandı, satır satır yazalım...

Türkiye’de açlık sınırı 16 bin 483 liraya...

Yoksulluk sınırı ise 47 bin liraya çıktı!

1 Ocak ile 25 Aralık tarihleri arasında açlık sınırı 7 bin 424 lira, yoksulluk sınırı ise 20 bin 713 lira birden arttı.

Sadece bir yılda!

Bundan aşağısına insanca yaşanamaz denilen asgari ücret ne kadardı? 11 bin 402 lira 32 kuruş.

Açlık sınırının 5 bin 80 lira 68 kuruş, yoksulluk sınırının 35 bin 597 lira 68 kuruş altında!

Neler olacağı 2023’te olanlara bakınca gayet net belli olan 2024 yılında asgari ücret ne kadar olsun diye haftalardır toplantı üstüne toplantı, pazarlık yapılıyor.

Ama biliyoruz ki adil dükkanda pazarlık olmaz! Bizim dükkanın kasasında oturanlar ise kendileri ve yandaşları dışında hiç adil değil...

Peki ne olacak asgari ücret?

Siz önce bugüne kadar olana, sonrasında asgari ücret açıklanınca ne olacak ona bakın!

2020 yılında kayıtlı çalışan işçilerin yüzde 42’si asgari ücret alıyordu. 2022 yılında çalışan işçilerin yüzde 62.54’ü asgari ücretli hale geldi. Buna karşılık Yunanistan’da asgari ücretle çalışanların oranı yüzde 4, Almanya’da yüzde 5, Fransa’da yüzde 8!

Yeni ücret ne olursa olsun bu artış hızıyla Türk-İş başkanının dediği gibi işçilerin yüzde 99’u 2024’le birlikte asgari ücretli, Türkiye asgari yaşayanlar cumhuriyeti, 7 bin 500 ile 12 bin lira arasında maaş alan milyonlarca emekliyi de katarsak yaşarmış gibi yapanlar ülkesi olacak!

Durun, hemen enseyi karartmayın ama...

Almanya, Fransa, Yunanistan gibi Avrupa ülkelerinde asgari ücret nerede belirlenir?

Sıradan bir toplantı salonunda.

Bizde öyle mi ya?

Dün mesela, başını kaşıyacak zamanı olmasa da dünya liderimiz asgari ücret zammı için büyük bir özveri örneği gösterdi. Belediye başkanı seçme işlerine ara verdi işçi, işveren ve hükümet temsilcilerini AKP genel merkezine, ayağına getirtti!

Huzurda pazarlık yapıldı. Türk-İş 18 bin lira olsun, üstelik yılda iki kez artış olsun dedi. Patronlar  17 bin lira ve de yılda tek sefer artış olsun dedi.

AKP genel merkezindeki ‘kurban’ pazarlığında sonuç iki tarafın dediği gibi de olmadı! Dünya liderimizin etkisiyle mi artık bilinmez, 2024’ün sonuna kadar geçerli olacak asgari ücret 17 bin 2 lira oldu!

AKP İHA’sı, AKP TOGG’u, AKP gemisi, AKP uydusu, AKP astronotu, AKP topu, AKP tankı, AKP füzesi, AKP petrolü, AKP gazı, AKP çamaşır makinesi, AKP ambulansı, AKP gassalı, AKP sarayları, AKP hastanesi, AKP parkı, AKP köprüsü, AKP kömürü, AKP çayı, AKP kütüphanesi, AKP yolu, AKP zengini, AKP bürokratı, AKP müteahhiti, AKP demokrasisi, AKP adaleti, AKP devleti, ejder meyveli AKP smoothiesi ve sonunda AKP asgari ücreti de oldu...

Ne diyelim... Açlık sınırını kıl payı yakalayan, yeni yılın üçüncü ayı dolmadan mum gibi eriyecek ak zamlı ücretler vatana millete hayırlı, 2024 yılında  hepimize batacak zam kazıklarına, yüzde yüzsüz enflasyonlara yeterli, yazlık-kışlık ev, evin önüne çekecek bir araba alacak kadar artarlı olsun!