Neden insanları canından bezdiren vergiler koyuldu? Bahaneleri neydi? Sözde yaşanan deprem felaketinin yaralarının iyileştirilmesi... Bize öyle denildi.

Gerçek ise ekonominin ideolojik hurafeler, bilgisizlik ve cehalet sebebiyle kötü yönetilmesiydi.

Bu bir gözlem veya tahmin değil... Sayılara bakınca gördüğümüz tablonun hali... Buyurun beraber bakalım siz nasıl yorumlayacaksınız bu rezaleti?

★★★

2024 yılı bütçesinde ülke çapında depreme hazırlık planları için harcanmak amacıyla tam 1 trilyon liralık ödenek konuldu. Para ihtiyacı vergilerin artırılması ile vatandaşın cebinden alındı.

Nitekim bu 1 trilyon liralık ödeneğin sadece 111.4 milyar lirası ilk beş ayda kullanıldı. O da şişirilmiş faturalara yansıyan kısmı... Gerçekte çok daha azı...

★★★

Peki beş ayda faiz giderleri için yapılan ödemeler ne kadar? Yaklaşık 482 milyar lira... Deprem için yapılan harcamanın 4 katından fazla...   Hani deprem için para toplanmıştı. Neden bütçe olduğu gibi faiz ödemelerine aktı? Sırrı kötü yönetimde saklı... Daha da beterini söyleyeyim... Millete kemer sıkıp harcamalarını azaltmasını tavsiye eden saray ve yönetimi ne yaptı?

Ne şatafat ne israftan vazgeçti ne de kendi harcamalarını kıstı. Bilakis daha da hoyratça harcamaya başladı. Kendilerine ayrılan devasa 5.4 milyar liralık ödeneğin 4.2 milyar lirası ilk beş ayda suyunu çekti.

Bir dur arkadaş... Millet ay sonunu nasıl getireceğini düşünürken sen de biraz yavaşla...

Türkiye bir rüşvet cenneti!

“Başardık!” diye gururla duyurdu Mehmet Şimşek, Türkiye’nin gri listeden çıkmasını... Türkiye’yi kara para ve suç örgütlerinin ikametgahına çeviren başka iktidarmış gibi başarısını kutladı!

Tabii o gün yine OECD bünyesindeki Rüşvetle Mücadele Çalışma Grubu (Working Group on Bribery-WGB) tarafından yayınlanan rapor gözlerden kaçtı.

★★★

yazıyordu? Türkiye adeta bir rüşvet cenneti!

Ne 2016’dan bu yana Rüşvetle Mücadele Grubu tarafından “yakın izlemeye” alınan Türkiye’nin her geçen gün daha kötüye gittiğini...

Bakın aklıma ne geldi?

★★★

Biri AKP milletvekili... Hani cumhuriyeti “ayaklarına takılmış 100 yıllık bir pranga” olarak gören kişi... Şu şana bak ki, Amerika’da doktora yapmıştı kendisi...

Diğeri Cumhurbaşkanı’nın danışmanı... Üzerinde konuşmaya gerek var mı?

Ve üçüncü sac ayağı... Eski SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu... Bank Asya’nın yöneticilerindendi kendisi...

Yahu bırakın çalışmayı, Bank Asya’da üç kuruş hesabı olan, maaşı yatan, kredi alan, sıradan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları işinden kovuldu, hayatı altüst oldu, hapse atıldı. Bütün bunlar yetmedi eşi, kardeşi bile ihraç edildi.

★★★

Sen yıllarca bu bankanın yöneticiliğini yap sonra da SPK başkanlığını kap!

SPK da öyle sıradan bir kurum değil... Sermaye Piyasası Kurulu... Sermaye Piyasası Kanunu ile akla hayale gelmeyen yetkiler ile donatılmış kurum.

Milyonlarca dolarlık rüşvet... Kanıtlı, belgeli, itiraflı...

Hangisine ne oldu? Hiçbirine!

“Rüşvet vermek zorunda kaldık!”

Türkiye’nin 1997’de imzalayıp Mart 2000’de yürürlüğe koyduğu Rüşvetle Mücadele Sözleşmesi’ne rağmen bugüne kadar 27 tavsiye ve uyarıdan sadece üçünü uyguladığı, sözleşmede yer alan temel yükümlülüklerle taahhütlere uyulmadığı açıklandı.

Anlamı, Türkiye’de rüşvet vermeden iş yapılamıyor.

★★★

Amerikan 3M firması...Yaklaşık piyasa değeri 57 milyar dolar... Dünya genelinde 70’ten fazla ülkede faaliyet gösteriyor ve 95.000’den fazla çalışana sahip...

Türkiye pazarı onlar için küçük sayılır. Yine de burada iş yapabilmek için “rüşvet vermek” zorunda kalıyorlar.

★★★

Şirket bünyelerinde bulunan Türkiye temsilciliği hakkında, Türkiye’de bazı kamu kuruluşlarına hizmet ve ürün satmak için rüşvet verip, haksız ihaleler aldığı, yolsuzluk ve usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla iç soruşturma başlattı.

Sonuçta “İş yapabilmek için Türkiye’de rüşvet vermek zorunda kaldık” deyip itiraf ettiler.

Orası Amerika... Öncelikle bu soruşturmayı başkası değil, 3M firmasının ABD merkezi bizzat kendi yaptı ve kendilerini ABD Adalet Bakanlığı’na şikayet ettiler... Para cezası ödediler.

Peki rüşvet verdikleri Türkiye’deki ismi, cismi belli olan kamu çalışanlarına ne oldu? Hiç! Araştırmaya gerek bile görülmedi.

Sonra da Türkiye ekonomisi uçacak, kaçacak, coşacak... Ben külahımı buraya koyuyorum, sen derdini oraya anlat!