İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Fetullahçı Terör Örgütü içerisinde yer alan ve pişman olduğu için, itirafçı olan F.T.’nin ifadesine başvurdu. ABD’de bir eyaleti örgüt imamı olarak görev yapan F.T.’nin ifadesi doğrultusunda, askeriye içerisinde kripto olarak bekletilen FETÖ üyeleri olduğu belirtti. Savcılığa verdiği ifadesinde,  bir dönem Harp Akademisi öğrencilerinin imamlığını yaparak, bu öğrencilere, Fetullah Gülen’in kitaplarını okutarak, eğitim verdiğini belirten F.T. kripto öğrencilerin çoğunu, tanıdığını söyledi.  F.T., eğitim verdikten sonra, öğrencileri, “kara kuvvetleri” “deniz kuvvetleri” ve “hava kuvvetleri” imamlarına teslim ettiğini söyledi. F.T.,  bu imamların isimlerini de tek tek ifadesinde belirtti.  Bunun ifadeler üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

İLGİLİ HABERTSK'da FETÖ soruşturması!TSK'da FETÖ soruşturması!


ALBÜM’DEN TEŞHİS ETTİ

Cumhuriyet Başsavcılığı tahkikatın yürütülmesi için İstanbul Emniyeti’ne bağlı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nü görevlendirdi. F.T.’nin imamlık yaptığı dönemdeki isimleri teşhis etmesi için, Harp Akademisi yıllığı, itirafçı örgüt üyesine gösterildi. Tüm isimleri kapatarak numaralandıran polis, F.T.’nin eğitim verdiği kişileri teşhis etmesini söyledi. F.T.’nin fotoğraflarla teşhis ettiği kişilerle, isimlerin örtüştüğünün belirlenmesi üzerine soruşturma derinleştirildi.

İLGİLİ HABERSon dakika HSYK 66 hakim ve savcıyı meslekten ihraç ettiSon dakika HSYK 66 hakim ve savcıyı meslekten ihraç etti


ALBAYLAR BELLİ OLDU

F.T.’nin teşhis ettiği Albay rütbesindeki, Adem O., Ahmet Y., Atalay U., Ayhan Y., Bora Ö., Fatih O.S., Fehmi T., Gürol İ., İlker D., İlyas D., Mehmet H., Mevlüt K., Mevlüt Y., Mithat D., Murat C.G., Murat K., Mustafa A., Sabit H.Ş., Şaban A., Şükrü B., Ünal A., Üret A.Ç., Yalçın Ç.’nin profilleri tek tek incelendi. Şüphelilerin, bazıların Bank Asya hesapları oldukları ve hareketlenmelerin örgüt talimatıyla uyumlu olduğu bazılarının gizli yazışa programları kullandığı tespit edildi. Bu tespitler üzerine,  F.T.’nin itirafının doğru olma ihtimali kuvvet kazandı. F.T. ve soruşturmaya eklenen başka bir gizli tanığını ifadesi doğrultusunda, 5 albay, bir binbaşı ve 4 astsubayın da ismine ulaşıldı.

İLGİLİ HABER28 albay FETÖ'den gözaltına alındı28 albay FETÖ'den gözaltına alındı


GÖREV BEKLİYORLAR İDDİASI

Araştırmalarda, şüphelilerin, darbe girişimi sırasında oluşturulan listelerde yer almamaları dikkat çekti. Gizli tanık ifadelerinde, şüphelilerin başarısız kalkışma sonrası yeni talimatlar için saklandığı öne sürüldü. Örgütten talimat bekledikleri iddia edilen şüphelilerin, farklı görevlerde olmaları da dikkat çekti. Savcılık, şüphelilerle ilgili elde edilen maddi delilleri ve daha önce gözaltına alınan FETÖ’cü askerlerin itirafları karşılaştırdı. F.T.’nin teşhis ettiği ve geçmişte eğitim verdiği isimlerin askeriye içerisindeki “kripto” yada “Uyuyan hücre” olarak tabir edilen örgüt üyeleri olduğu sonucuna ulaşıldı.

İLGİLİ HABERFETÖ'nün TSK ve MİT yapılanmasına soruşturmaFETÖ'nün TSK ve MİT yapılanmasına soruşturma


SİVİL YAPILANMA BELİRLENDİ

F.T.’nin ve diğer bir itirafçının ifadelerinde, askerlere talimat veren sivil yapılanmalar hakkında da bilgiye ulaşıldı.  FETÖ’nün Cağaloğlu Semt İmamı olduğu iddia edilen “Selim” kod adlı Sezai S.’nin de aralarında, bulunduğu 6 isim tespit edildi.

Soruşturmanın tamamlanmasıyla, şüpheliler gözaltına alındı. Şüpheliler Vatan Caddesi’ndeki İstanbul  Müdürlüğü’ne götürüldü.  Emniyette sorgulanan şüpheliler işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.