Gezi Direnişi’nin 10. yılında Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla Taksim’de basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya Türkiye İşçi Partisi (TİP) Sözcüsü Sera Kadıgil ile TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık da katıldı.

image small

“Bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Hak, hukuk, adalet” sloganlarının atıldığı açıklamada, “Karanlık gidecek, Gezi kalacak” yazılı pankart açıldı.

image small

İpek Sokak’taki Taksim Dayanışması’nın eyleminde Gezi eylemleri sırasında hayatını kaybedenlerin isimleri tek tek okundu, kitle “Yaşıyor” diyerek karşılık verdi. Gezi Davası’nda tutuklanan isimlerin Bakırköy ve Silivri Cezaevlerinden yazdığı mesajlar, “Bu koşullarda onların mesajlarını okumak istemiyoruz ancak sözümüzü söyleyeceğiz” denilerek okunmadı.

image small

“GURUR DUYUYORUZ”

Gezi’de hayatını kaybedenler için gerçekleştirilen saygı duruşunun ardından açıklamayı; Taksim Dayanışması adına Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Taksim Dayanışması sekretaryası bileşeni Esin Köymen okudu. Köymen, şu ifadeleri kullandı:

“Gezi Parkı’nı koruduğumuz için gurur duyuyoruz. 10 yıl geçmesine rağmen o günkü adaletsizlikler ve eşitsizlikler devam ediyor. Umudu büyüteceğiz, adaleti mutlaka bu topraklara getireceğiz.

“Gurur duyuyoruz. Bu memleket aydınlığa kavuşsun diye gencecik yaşlarında hayatlarını kaybeden, bizden ayırdıkları Berkin’imizin, Ali İsmail’imizin, Ethem’imizin, Ahmet’imizin, Medeni’mizin ve Hasan Ferit’imizin anılarıyla gurur duyuyoruz.

Bütünüyle haksız, hukuksuz, delilsiz, mantıksız ve vicdansız tutum ve kararlarla 5.5 yıldır hapiste tutulan Osman Kavala ile tutuklulukları bir yılı aşan Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman, Hakan Altınay, Çiğdem Hater, Can Atalay ve Mine Özerden’le gurur duyuyoruz.”

image small

ÇOK SAYIDA GÖZLATI VAR

Gezi’nin 10’uncu yılında anma eylemleri için bariyerleri aşarak Taksim’de İstiklal Caddesi’nde Boyun Eğme pankartı asan ve ‘Boyun eğme, memlekete sahip çık sloganları atan Türkiye Komünist Partisi (TKP) üyelerine polis müdahale etti. Polisin sert müdahalesinde eylemcilere yakın mesafeden biber gazı sıkıldı.

image small

TKP’nin sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlarda “10 yıl önce gerici AKP iktidarına karşı milyonların sokağa döküldüğü onurlu direnişimizin başladığı yerde bir aradayız. Boyun eğmeyenler kazanacak, biz kazanacağız! Tüm engellemelere baskıya rağmen sözümüzü haykırmaya devam ediyoruz. Bu karanlığı, umutsuzluğu yırtıp atacağız” ifadeleri kullanıldı. Çok sayıda TKP üyesinin gözaltına alındığını da duyuran Parti, “Hukuksuz gözaltılar derhal serbest bırakılmalıdır” dedi.

"KARANLIK GİDER, GEZİ KALIR"

TMMOB İzmir Şubesi, Gezi Parkı protestolarının 10’uncu yıl dönümünde basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, “5 buçuk yıldır hapiste tutulan Osman Kavala ile Gezi’nin onurlu bakiyesini bizler adına taşıyan, tutuklulukları bir yılı aşan Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman, Hakan Altınay, Çiğdem Mater, Can Atalay ve Mine Özerden ile gurur duyuyoruz. Bilsinler ki bizim pusulamız Gezi’dir. 10. yaşında da Gezi’yi hep genç kılan, bizi hep ayakta tutan, tüm hayallerimiz gerçek olana kadar dilimizden düşmeyecek olan sloganıyla anıyoruz gezi direnişini. Bu sloganla karşılıyoruz önümüzdeki dönemi. ‘Bu daha başlangıç, mücadeleye devam, bu gurur hepimizin’ diyoruz… Diyoruz ki, ‘Karanlık gider, Gezi kalır’” denildi.

TMMOB ANKARA'DAN DA AÇIKLAMA GELDİ

TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu, Gezi Parkı protestolarının 10'uncu yılı nedeniyle açıklama yaptı. TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Seyit Ali Korkmaz, “Gezi’de kapısını araladığımız o coşkulu, heyecanlı, bir arada, umutlu, paylaşımcı, dirençli ‘bir başka dünya’ için mücadele etmeye devam ediyoruz. Bilsinler ki bizim pusulamız Gezi’dir. İnsanca, özgür, adil, refah içinde, demokratik bir yaşam talebimiz ve hak arayışımız hep sürecek. 10. yaşında da Gezi’yi hep genç kılan, bizi hep ayakta tutan, tüm hayallerimiz gerçek olana kadar dilimizden düşmeyecek olan sloganıyla anıyoruz.

VALİLİK'TEN GÖZALTI AÇIKLAMASI

Gözaltılara ilişkin yazılı bir açıklama yapan İstanbul Valiliği, “Gezi eylemlerinin yıl dönümü gerekçesiyle bugün saat 19.00 sıralarında, Beyoğlu İlçemizin İstiklal Caddesi ve ara sokaklarında 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na aykırı olarak, izinsiz toplu yürüyüş yapmak isteyen ve tüm uyarılara rağmen dağılmayan (59) şahıs gözaltına alınmıştır” bilgisini paylaştı.