Meme implantı hakkında bilmeniz gerekenler

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, meme implantı ile kalıcı göğüs büyütme estetiğinde bilinmesi gerekenleri anlattı.

Meme implantı hakkında bilmeniz gerekenler

“Meme güzelliğinde her zaman geçerli olan en önemli kural dolgun ve dik durmasıdır.” diyen Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, bu görüntüye ulaşmak için kullanılan meme implantı uygulaması ile ilgili bilgiler verdi:

İZ BIRAKIR MI?

Doğal küçük göğüsleri kalıcı olarak büyütmek için meme implantı ameliyatı yapılır. İmplant türü olarak da genellik ile silikon implantlar tavsiye edilir. Bunun sebebi silikon implantların diğer implantlara göre doğal meme dokusu hissini daha çok vermesidir. İmplant kişinin var olan meme dokusuna göre kas altına ya da kas üstüne iz kalmayacak şekilde küçük kesilerle yerleştirilir. İzler memenin doğal kıvrım noktalarına gizlenir. Zamanla belli belirsiz bir iz kalır.

gogus-sarkma

Eğer hamilelik, kilo kaybı ya da bebek emzirme gibi nedenlerle memede hacim kaybı ve şekil bozulması olduysa sadece meme büyütme estetiği göğse olması gereken estetik görünümü kazandırmaya yetmez. Çünkü meme büyütme estetiğinde ana amaç memeyi hem dolgunlaştırmak hem de güzel bir şekil vermektir. Bu nedenle bu gibi durumlarda göğüs dikleştirme estetiği ile implant yerleştirme işleminin bir arada yapılması gerekir.

ŞEKLİNE NASIL KARAR VERİLİR?

Meme impantının şekline ise hastanın tercihinin yanı sıra kişinin vücut yapısı, göğüs kafesinin şekli, cilt yapısının özellikleri gibi faktörler de belirleyici rol oynar. Günümüzde aynı hacimde farklı şekil ve boyutlarda çok sayıda protez kullanılabilmektedir. Kullanılacak olan protezin şekline hastanın tercihi, belirtilen kriterlere göre cerrahın tavsiyesi ile ortaklaşa karar verilmektedir. En çok tercih edilen protez tipleri ise damla ve yuvarlak şekilli protezlerdir.

DOĞAL GÖRÜNÜM ÖNEMLİ!

Meme implantının doğal görünmesi için dikkat edilmesi gereken başka kriterler de mevcuttur. Meme kişinin bedensel hareketlerine göre hareket etmiyor, ayaktayken de eğildiğinde de aynı sertlikte duruyorsa doğal olmayan bir görünüme neden olur. Yine iki büyük top gibi duruyorsa aynı şekilde doğal olmayan bir görünüme yol açabiliyor. Meme implantı yerleştirme ameliyatları ortalama 45 dakika süren, çoğunlukla genel anestezi altında yapılan işlemlerdir. Tıptaki gelişmeler sayesinde ameliyat sonrası süreçler hastalar için artık çok daha hızlı ve çok daha zahmetsiz geçmektedir.