Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Perdeler bugün ücretsiz açılacak
Perdeler bugün ücretsiz açılacak
Bugün 27 Mart Dünya Tiyatro Günü… Çeşitli etkinliklerin gerçekleştirileceği bu anlamlı günde tiyatroseverler için birçok oyun ücretsiz sahnelenecek…
Kültür Sanat 27 Mart 2018 - 07:44

Şişli Belediyesi, 27-31 Mart tarihleri arasında dört tiyatro oyununa ev sahipliği yapacak. Oyunlar, hafta boyunca Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi'nde sahnelenecek.

AÇILIŞI “AHUDUDU” YAPACAK

Dünya Tiyatrolar Haftası'nın açılışı, bugün saat 20.00'da sahnelenecek Ahududu oyunu ile yapılacak. Usta sanatçılar Melek Baykal, Suna Keskin ve Nedim Saban bu komedi oyununda birlikte sahne alacak. 29 Mart Perşembe günü 20.00'de Rausch (Gürültü) izleyiciyle buluşacak. Rausch ile yaşama anlam ve derinlik katan hazların hangi alanlarda yaşandığı, modern dünyanın özgürlük ve sorumlulukları lanete dönüştürüp dönüştürmediği gibi sorulara seyirci ile birlikte yanıt aranacak.

ahududu-afis30 Mart Cuma günü, saat 20.00'de Edward Albee'nin ünlü eseri “Bir Hayvanat Bahçesi Hikâyesi” seyirci ile buluşacak. Sevilen oyuncular Burak Sergen ve Onur Kırat, kaderin ya da tesadüflerin bir araya getirdiği iki kişi olarak toplumun değer yargılarını ele alacak. 31 Mart Cumartesi günü, 15.00'te her dönem sevilerek izlenen Yedi Kocalı Hürmüz izleyicilere keyifli dakikalar yaşatacak.

“BİR KİTAP, BİR BİLET”

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Türk tiyatrosunun değerli isimlerini tiyatroseverlerle buluşturacak festivalde, oyun biletleri ücretsiz olarak “Bir Kitap, Bir Bilet” kampanyası kapsamında dağıtılacak. Bilet bedeli olarak bağışlanan kitaplarla, Anadolu'daki ihtiyaç sahibi okullara ve “Bu Takside Kitap Var” kampanyasına destek olunacak.

oyun-ic

ÇOCUKLAR DA UNUTULMADI

İstanbul Devlet Tiyatrosu, 27 Mart-1 Nisan haftasında perdelerini biri çocuk oyunu olmak üzere 6 oyun ile açıyor. Sahnelenecek oyunlar Günün Çorbası, Karmakarışık, Romeo ve Juliet, İstasyon, Tamamen Doluyuz ile Purnima ve Sırlar Ormanı olacak. Ayrıca Samsun, Elazığ, Kahramanmaraş, Bartın, Aydın ve Rize turne sahnelerinde ücretsiz temsiller gerçekleştirilecek. Ücretsiz temsillerin biletleri, DT gişelerinden ya da ilgili müdürlüklerden temin edilebilecek. Ayrıca bugünden itibaren, Adana Devlet Tiyatrosu ve Sabancı Vakfı iş birliğiyle geleneksel düzenlenen, “Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali” ile çok sayıda tiyatro grubu Adana'da bir araya gelecek.

BBT'DEN ZAMAN MATİNESİ

Bakırköy Belediye Tiyatroları yeni oyunlarından “Cıngıllı”yı izlemek isteyen sanatseverleri bugün saat 20.30'da Müşfik Kenter Sahnesi'ne bekliyor. “Sahnelerimizin perdelerine sinmiş, hepimizin hatıralarında yer alan müzikal şarkıları birlikte dinleyeceğiz, bir asırda kimler geldi kimler geçti, birlikte söyleyeceğiz en ünlü müzikal şarkılarını…” diyerek…

tiyatro

Proje tasarımını Emrah Eren'in yaptığı, Çiğdem Erken'in müzik direktörlüğünde, Irmak Bahçeci'nin metinleriyle, BBT orkestrası ve BBT oyuncularının canlı yorumladığı müzikal ücretsiz sahnelenecek.

İBB ŞEHİR TIYATROLARI'NDAN 7 OYUN BİRDEN

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nda bugün ücretsiz olarak sahnelenecek 7 oyun tiyatroseverlerle buluşacak…

tiyatro-2

Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde ‘Hisse-i Şayia', Fatih Reşat Nuri Sahnesi'nde ‘Kahvede Şenlik Var', Kağıthane Sadabad Sahnesi'nde ‘Macbeth', Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde ‘Nora Bir Bebek Evi', Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi'nde ‘Bizim Aile', Ümraniye Sahnesi'nde ‘Saadet Hanım', Gaziosmanpaşa Sahnesi'nde ise ‘Ben Çağırmadım' başlıklı oyunlar, seyircilere ücretsiz sahnelenecek. Oyunların biletleri, sehirtiyatrolari.ibb.istanbul adresinden ya da İBB Şehir Tiyatroları mobil uygulamasından temin edilebilecek.

SAHNEDE MÜZIK ZİYAFETİ

ENKA Kültür Sanat, Dünya Tiyatro Günü özel etkinliğinde seyircisini “Sahnelerden Aşk Şarkıları” ile buluşturuyor.

tiyatro-3

Tiyatro müzisyeni Çiğdem Erken ve orkestrasının seslendireceği şarkılara Alican Yücesoy, Birsen Tezer, Boran Kuzum, Celil Nalçakan, Cem Cücenoğlu, Çağan Irmak, Devrim Yakut, Ecem Uzun, Gamze Kuş, Hatice Aslan Levent Ülgen, Mehmet Ergen, Özge Özder, Serdar Biliş, Serkan Keskin, Sevil Akı, Tilbe Saran ve Tuğrul Tülek eşlik ediyor. Dinleyiciler, bu akşam ENKA İbrahim Betil Oditoryumu'nda bir müzik ziyafeti yaşayacak.

MALTEPE'DE ÜCRETSIZ TİYATRO GÜNLERİ

Maltepe Belediyesi tarafından “Tiyatro Günleri” başlığı altında bugün ve yarın ücretsiz iki oyun sahnelenecek. Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde 27 Mart'ta “İntiharın Genel Provası”, 28 Mart'ta “Memurin Faslı” izleyiciyle buluşacak.

AFİFE TİYATRO ÖDÜLLERİ’NİN ADAYLARI 9 NİSAN’DA AÇIKLANACAK

YAPI Kredi'nin Türkiye'nin ilk kadın tiyatro oyuncusu Afife Jale'nin anısına düzenlediği ve geçen sürede Türkiye'nin en uzun soluklu ve prestijli ödülü haline gelen Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, bu sene 22. yaşını kutluyor. Türk tiyatrosunu ve tüm tiyatro emekçilerini kesintisiz bir şekilde 22 yıldır destekleyen Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nin bu seneki sahiplerini bulacağı geceye sayılı günler kaldı. Bu senenin adayları ve özel ödül sahipleri ise 9 Nisan akşamı düzenlenecek basın toplantısıyla açıklanacak. Jüri başkanlığını Prof. Dr. Merih Tangün'ün yaptığı ve 11 ana kategori, 4 özel olmak üzere toplamda 15 ödülün dağıtılacağı 22.Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödül töreni, bu sene 14 Mayıs Pazartesi günü Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek.

atasehir-tiyatro

ATAŞEHİR TİYATRO FESTİVALİ BAŞLADI

Türkiye'nin en kapsamlı tiyatro festivallerinden biri olan Ataşehir Tiyatro Festivali başladı. 15 Nisan'a kadar sürecek festivalde; oyunlar, atölyeler, söyleşiler ve sergiler tiyatro meraklılarını bekliyor. Bugün kutlanacak olan Dünya Tiyatrolar Günü'nde Kandemir Konduk ve Müjdat Gezen'in yazdığı “Artiz Mektebi” isimli oyun Ataşehirli izleyicilerin karşısında olacak.

tiyatro-4

Başrollerini Müjdat Gezen, Günay Karacaoğlu, İlker Ayrık ve Betül Demir'in oynadığı oyun, bir konservatuvarda geçen komik olayları anlatıyor. Zübeyde Hanım Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü'nde sahnelenecek oyun 20.30'da başlayacak.

tiyatro-mask

57 YILDIR KUTLANIYOR

1948 yılında kurulan Uluslararası Tiyatro Enstitüsü (International Theatre Institute) 1961 yılında aldığı bir kararla 27 Mart gününü Dünya Tiyatro Günü olarak kabul etti. Her yıl enstitüye üye ülkelerde 27 Mart günü Tiyatro Bayramı olarak kutlanır. 27 Mart günü her ülkenin sanat ve tiyatro adamlarınca hazırlanan bir bildiri, sahnelerde okunur. Tiyatrolar o gece halka parasız gösteriler düzenler. Tiyatroyu halka sevdirmeye çalışırlar. Ülkemizde tiyatro ile ilgili ilk ulusal bildiriyi, yaşamını Türk tiyatrosuna içtenlikle adamış olan Muhsin Ertuğrul yazdı. Tiyatro yaşamın bir parçasıdır. Yaşamı sergiler. Yaşama sevincini yaratır. Geçmişi, günümüzü, geleceği anlamamıza yardımcı olur. Tiyatro; Sorunlarımıza ışık tutar. Tiyatro, insanlar arasında halkın içinden doğmuş bir sanattır. Tiyatro hep iyiden, güzelden hoştan yana olmuştur. İnsanları eğitir. Eğitirken düşündürür. İnsanlara beraber gülmek, beraber ağlamak, beraber düşünmek gibi insanca duygular aşılar…

Son güncelleme: 07:57 - 27.03.2018