Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Attila Özdemiroğlu hayatını kaybetti
Attila Özdemiroğlu hayatını kaybetti
Ünlü besteci Attila Özdemiroğlu vefat etti.
Magazin 20 Nisan 2016 - 10:48

Bir süredir akciğer kanseri tedavisi gören müzik dünyasının dev ismi Attila Özdemiroğlu bu sabah hayatını kaybetti. 5 Ocak 1943 Ankara doğumlu Özdemiroğlu’nun Gayrettepe'deki Florence Nightingale Hastanesi'nde saat 09.30’da çoklu organ yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdiği öğrenildi. Attila Özdemiroğlu 73 yaşındaydı. Uzun süredir akciğer kanseri tedavisi gören Özdemiroğlu, kemoterapi sonrası gördüğü trombosit ihtiyacı dolayısıyla zaman zaman hastaneye yatıyordu. Özellikle son zamanlarda sağlığı yerinde olan Attilla Özdemiroğlu bu yıl başında ünlü oyuncu Gonca Vuslateri’nin sürpriz düğününde nikah şahidi olarak boy göstermiş ve başarılı oyuncuyla son derece keyifli fotoğraflar paylaşmıştı.


UNUTULMAZ FİLM MÜZİKLERİ VE ŞARKILARIN MİMARI

Bazı filmler unutulur ama film müzikleri kulağın bir köşesine sızar; zaman zaman da duygularla açığa çıkar. Filmi izlerken meraklandıran müzik; bazen başrol görevini üstlenir… Sahnelemek yetmez bazen; hüznü, mutluluğu, korkuyu, macerayı, gerilimi müzik tamamlar. Bugün akciğer kanseri nedeniyle kaybettiğimiz usta besteci Attila Özdemiroğlu da yaptığı besteleri ve film müzikleriyle de aklımıza kazanmıştır.

Özdemiroğlu’nun bestesini ya da düzenlemesini yaptığı Firuze, Sevda, Hasret, Yara, Eskidendi Çok Eskiden, Arkadaş gibi şarkılar, hüzünlendiğimizde imdadımıza koştu hep…

Unutulmaz filmlerin müziklerinde de Özdemiroğlu’nun imzası vardır: Teyzem, Muhsin Bey, Adı Vasfiye ve Ağır Roman gibi birçok unutulmaz film, onun müzikleriyle ruh bulmuştur. Son olarak Taylan Biraderler’in yönettiği Vavien adlı film için yaptığı müziklerle, SİYAD Ödülleri’nde ‘En İyi Film Müziği’ ödülünü aldı.

ATTİLA ÖZDEMİROĞLU KiMDİR?

Attila Özdemiroğlu 5 Ocak 1943 tarihinde Ankara’da doğdu. Genç yaşta müziğe ilgi duymaya başladı. Çeşitli müzik aletlerini çocuk yaştayken çalmayı öğrendi ve okulda (Ankara Atatürk Lisesi’nde öğrenciyken) müzik etkinliklerine katıldı. 1966 yılında Durul Gence 5 orkestrasına girdi ve bundan sonra çeşitli orkestralarda görev aldı. Besteci ve aranjör olarak çeşitli eserlere imza attı. Ajda Pekkan, Nilüfer, Kayahan, Sezen Aksu, Onno Tunç, Uzay Heparı gibi isimlerle çalıştı. Film müzikleri de yapan sanatçı, yedi adet Altın Portakal Ödülü’nün sahibidir. Evli ve dört çocuk babasıdır.

 

 

Son güncelleme: 12:28 - 20.04.2016