Sağlıklı beslenme herkes için önemlidir. Ancak bazı gıdalar, kırılmaya meyilli kemikler, hamilelik ve göğüs kanseri gibi kadınlara özel durumlarda daha önem kazanır. İşte bu sorunları çözmeye meyilli ‘süper gıdalar’ ve faydaları…

buyuk_1

Olgunlaşmamış soya fasulyesi
Soya fasulyesi, lif, iyi yağlar ve izoflavon adı verilen östrojen benzeri bileşiklerle doludur. İzoflavonlar menopoz sırasında arkadaşınız olabilir, ateş basmalarının çözümünde size yardımcı olabilirler. Fakat göğüs kanseri yaşadıysanız, bunlardan kaçınmanız doğru olur.

soya

Yeşil yapraklı sebzeler
Yeşil yaprakların içeriğindeki kalsiyum ve D vitamini kemiklerin sağlam ve sağlıklı kalmasını sağlar. Bir porsiyon, günlük önerilen A ve C vitaminlerinin yüzde 20’sinden fazlasına sahiptir.

yesil-yaprakli-sebze

Kuşkonmaz
Kemik yapımında K vitamini almak için kuşkonmaz tüketebilirsiniz. Ayrıca kuşkonmaz ‘spina bifida’ gibi doğum kusurlarını önlemeye yardımcı folat bakımından da zengindir.

kuskonmaz

Probiyotik az yağlı yoğurt
Özellikle 50 yaşın üzerindeki kadınların daha fazla kalsiyuma ihtiyacı vardır. 200 gram yoğurtta günlük ihtiyacın üçte birini karşılayacak kadar kalsiyum vardır. Bu kalsiyumun daha etkili kullanılabilmesi için, özellikle D vitaminiyle zenginleştirilmiş yoğurtları tercih etmenizde yarar var.

yogurt

Kuru baklagiller
Et yerine kullanılabilen kuru baklagiller yağsızdır ve çok sayıda proteine sahiptirler. Lif bakımından da zengin olan bu besin, kan basıncınızı ve kan şekerinizi de dengeler.

kuru-baklagil

Orman meyveleri
Bu meyveler sağlıklı hücreleri hasardan koruyabilen flavonoidlere ve antioksidanlara sahiptir. Örneğin çilek, yaşlandıkça zekanızın daha keskin olmasına yardımcı olur. Ayrıca, cildinizi sıkı ve pürüzsüz tutan protein olan kolajeni oluşturmak için C vitaminlerine ihtiyacınız vardır ve C vitamini bütün orman meyvelerinde bol miktarda bulunur.

orman-meyvesi

Greyfurt
Kadınlarda belirli zamanlarda felç olasılığını düşürmeye ve kalp sağlığına da katkı yapan ‘flavonoidler’ greyfurtta bol miktarda bulunur. Greyfurt bazı ilaçlarla birlikte tüketildiğinde olumsuz reaksiyonlar verebileceğinden, günlük beslenmenizde greyfurta yer vermeden önce mutlaka doktora danışın.

greyfurt

Ceviz
Sağlıklı yağ asitleriyle doludur ve dengeli bir diyetin parçası olarak kanseri önleyebilir. Cevizi yoğurtla birlikte tükettiğinizde hem osteoporozdan (kemik erimesi) hem de Alzheimer’dan korunabilirsiniz.

ceviz

Sardalya
Bu küçük balıklar sağlıklı yağ asitleri, D vitamini ve kalsiyumla doludur. İçeriğindeki omega 3 yağları anne sütünün kalitesini artırabilir ve anne sütünün kalitesine etki edebilmesi için hamilelik esnasında bol bol yenmelidir. Sardalya aynı zamanda en az cıva içeren balıktır.

sardalya

Avokado
Bilimsel çalışmalar, avokado açısından zengin diyetlerin göbek yağından kurtulmanıza yardımcı olabildiğini, gözleri ve cildi koruduğunu göstermektedir. Hatta ‘kötü’ kolesterol düzeylerini düşürmeye ve ‘iyi’ kolesterolü yükseltmeye de yardımcı olabilir.

avokado

Keten tohumu
Posanın yanı sıra lignanlar, östrojen gibi davranan bitki bileşikleriyle ön plana çıkar. Bunlar göğüs kanseri dahil olmak üzere bazı kanser risklerini azaltmanıza da yardımcıdır. Keten tohumu yağı, omega 3 ihtiyacını karşılamak için mükemmel bir yoldur. Ancak diyetinize keten tohumu ilave etmeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

keten-tohumu

Papaya
Kırmızı-turuncu rengi beta karoten ve likopendir (aynı zamanda domates ve karpuzda da bulunur). Likopen, servikal ve meme kanseri olma riskinizi düşürür, önemli bir antioksidandır. Kalp rahatsızlığının tedavisine yardımcı olmak için kolesterolü ve kan basıncını sağlıklı seviyelerde tutar.

papaya