Sen elindeki imkânları değerlendirme sonra acayip projelere milyar dolarlar gömüp para kazanmayı bekle... Çok beklersin!
Bakın; Türkiye, Fransa’nın ardından dünyanın ikinci büyük üzüm ekim alanına sahip... Miktar olarak üzüm üretimi bakımından ise dünya dördüncüsü...

* * *

Peki, Türkiye ne yapıyor bu üzümü? Dalından kopardığın gibi satıyor. Haliyle para falan kazanamıyor. Yüzde 30’unu yiyor, yüzde 35’ini kurutuyor, yüzde 33’ünü pekmez, pestil, sucuk, şıra yapıyor.
Yahu dünyada kaç ülke senden üzüm sucuğu talep ediyor? İspanya, Portekiz ve İtalya’da üretilen üzümlerin yüzde 90’ı şaraba dönüşüyor. Türkiye’de bu oran yüzde 3’de kalıyor. Adamlar salkım salkım para topluyor, bağ sahipleri paranın altında kalıyor!

* * *

Üstelik bizim şaraplık üzüm üretim maliyetimiz diğer ülkelere kıyasla oldukça düşük. Fransa yılda ortalama 10 milyar dolarlık şarap ihraç ederken, İtalya’nın ihracatı 7 milyar doları buluyor. Sattıkları bildiğin çöpsüz üzüm...
Oysa bizim bütün tarım ürünleri ihracatımızın toplamı 18 milyar dolar. Bu kadar ihracat yapabilmek için bile tarım sektörünün kullandığı kredi 80 milyar lira...

* * *

Şarap ihracatımız ne kadar? Hepi topu 12 milyon dolar! Beşiktaş Cenk Tosun’u İngiliz Everton’a 34 milyon dolara sattı!
Nüfusunu çoğunluğu Müslüman olan ülkede bu normal diyecekseniz, şeriat ülkesi olan Malezya yılda 40 milyon dolar tutarında şarap ihraç ediyor!

* * *

Bu topraklarda tarih boyunca şarap yapılıp satılmış ancak hiç bu kadar kötü bir döneme rastlanılmamış! Ülkede şarap testisine rastlanmadık arkeolojik kazı yok!
Nitekim ülkemizde binin üzerinde üzüm çeşidi var. Dünyanın hiçbir ülkesinin ulaşamayacağı inanılmaz bir şarap yelpazesine sahip olabiliriz. Zira Fransa’nın bir köyü kadar bile değiliz!

* * *

Biz ne yapıyoruz? Şarap deyince vergi üstüne vergi koyuyoruz. Üretimi caydırıyor, üreteni cezalandırıyoruz. Orada da amaç vergi toplamak değil, vaz geçirmek!
Hesaplayın... On şişe kaliteli şarap fiyatına bir buzdolabı alınır. Elli kat fazla para kazanılır.

* * *

Hal böyleyken, Erdoğan; “Kimse bize akıl vermesin, akıllarını kendilerine saklasınlar” diyor, sonra taş, toprağı kazıp para kazanmak iddiasıyla İstanbul’da tünel yapıyor. Milyarlarca doları çöpe atıyor.
Hâlâ neyin iddiasındalar? İyi yönetilmiyoruz. İşte o kadar!