İngiliz hükümeti, Pfizer ve BioNTech'in geliştirdiği corona virüsü aşısıyla ilgili bağımsız denetçilerin yaptığı "kullanım tavsiyesini" kabul ettiklerini duyurdu.

Aşı gelecek hafta İngiltere genelinde kullanıma hazır olacak.

Uluslararası ajansların son dakika gelişmesi şeklinde aktardığı haberde İngiliz hükümetinin açıklamalarına yer verildi. İngiliz  hükümeti, "Hükümetimiz bağımsız bir kuruluş olan İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Ajansı'nın (MHRA) aşının kullanıma dair verdiği onay tavsiyesini kabul etti. Aşı gelecek haftadan itibaren Birleşik Krallık genelinde erişilebilecek" açıklamasını yaptı.

Bu hamleyle birlikte İngiltere, Pfizer ve BioNTech'in Covid-19 aşısına onay veren ilk ülke haline geldi. Birleşik Krallık'taki aşı komitesi, ilk olarak kimlerin corona virüsü aşısına erişebileceğine karar verecek. Pfizer-BioNTech ve Moderna geçen haftalarda yüzde 90'lara varan etkililik oranı elde eden aşılar geliştirdiklerini duyurmuştu.

AŞILAR HASTANELERE ULAŞTI

Pfizer'ın CEO'su Albert Bourla, "Aşıya onay verme kararı bilimin kazanmasına yönelik ilk adım ve MHRA'nı bu kararını takdir ediyoruz" dedi.

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock da gelecek hafta aşı dağıtımına başlanacağını açıklayarak, "Aşılar şimdiden hastanelere ulaştı. Bu çok iyi bir haber" dedi. Hancock, Belçika'dan 800.000 aşının ulaştığını açıklayarak, "Bu süreçte birçok şey Pfizer'ın aşı üretim kapasitesine bağlı" dedi.

[old_news_related_template title="Oxford Üniversitesi açıkladı: Corona virüsü akciğerleri böyle etkiliyor" desc="İngiltere'de geliştirilen yeni bir manyetik görüntüleme tekniği ile, Covid-19 teşhisi konan hastaların akciğerlerinde teşhisten üç ay sonra bile bazı anormallikler tespit edildi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2020/12/02/iecrop/covid-oxforduniversitesi_16_9_1606886946.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2020/dunya/oxford-universitesi-acikladi-corona-virusu-akcigerleri-boyle-etkiliyor-6150079/"]

 

[old_news_related_template title="Aşılar farklı soru aynı: Hangisi en iyisi? İşte BioNTech, Moderna ve AstraZeneca'nın artıları ve eksileri" desc="Corona virüsü dünya genelinde can almaya devam ederken, salgını bitirmede en büyük umut aşılar. Alman medyası resmi onay almaya en yakın olan BioNTech - Pfizer, Moderna ve AstraZeneca - Oxford aşılarını artı ve eksileriyle mercek altına aldı. " image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2020/11/28/iecrop/asi-shutter-4_16_9_1606551830.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2020/dunya/asilar-farkli-soru-ayni-hangisi-en-iyisi-iste-biontech-moderna-ve-astrazenecanin-artilari-ve-eksileri-6144778/"]

[old_news_related_template title="Pfizer ve BioNTech'in Covid-19 aşısının fiyatı belli oldu" desc="Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci'nin yönettiği BioNTech ile ABD merkezli ilaç şirketi Pfizer'ın geliştirdiği corona virüsü aşısında bir haber daha geldi. Corona virüsü aşısının fiyatı belli oldu." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2020/11/20/iecrop/biontech-depophotos_16_9_1605855004.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2020/dunya/pfizer-ve-biontechin-covid-19-asisinin-fiyati-belli-oldu-6133187/"]