İnek, kısırlaşır süt vermez olur. O inekten umut kesilir, satılır. Toprak ürün verirken çoraklaşır. Ot bile bitmez olur. O tarladan verim beklenmez.

Narkoz da aynı!

Narkoz da kısırlaşır.

★★★

Ne derse inanılırdı.

Her sözü beğenilirdi.

“Aya üç şeritli otoyol projesi yaptık. Kamulaştırma başladı” dese bile alkış alacak derecede güvenilendi. Aynı insanlar şimdi o eski narkozun etkisinde değiller.

Şüpheyle bakılıyor.

★★★

Narkoz, o kadar hoyratça şırınga edildi ki, kendi zıddını yarattı; liderin sözleri, işaretleri, yaptıkları; “neden, niçin, nasıl, nerede” diyen “uyanmayı” ve “ayıkmayı” getirdi.

Üç koldan!

Üç ağızdan.

Üç yüz kere.

Enflasyon düştü.

Diyorlar.

Dalkavuklar ve parayla tutulmuş alkışçılar hariç bir kişi bile inanmıyor.

★★★

Sokakta 10 kişiyi çevirin; sorun. 10 kişiden 9’u; “TÜİK’in enflasyonu hesaplamada kullandığı rakamların uydurma, sahte, yalan olduğuna” ve bu yalanı “işçinin- memurun- emeklinin ücret ile maaşlarını düşük tutmak” için uydurduklarını söyleyecektir.

★★★

Halk, “bizim narkozumuzdan ve kendi alışkanlığı kısır bakış açısından ebediyen çıkamaz” hesabı yaptılar.

Bu hesap duvara dayandı. Türkiye’de bugün insanların yüzde70’i olana bitene, söylenene ve yapılana; “geniş bakış açısından bakma” yolunu seçti.

Gösterdiğine bakmıyor.

Söylediğine inanmıyor.

Yaptığına güvenmiyor.

★★★

Halkın kendi ekseninde dönen ve kendi düşünce alışkanlığını korumayı çok seven eski narkozlu bakış açısı yok artık.

Faizi yükselttik.

Doları kontrol ettik.

DışarIdan para geliyor.

Siz de “ümmet olarak sabır ve fedakarlık göstereceksiniz, az daha dişinizi sıkacak ve bizim Bakan Mehmet Şimşek’e programını uygulasın diye biraz daha zaman verecekseniz” dediler. Sayısız defa kullanılmış narkozu Mehmet Şimşek şırıngasıyla tekrar verdiler.

★★★

Bu kez tutmadı.

Halk ilk kez; “ben sabır ve fedakarlık gösterince ve Mehmet Şimşek programına biraz daha zaman verince Türkiye düze çıkacaksa; ülkeyi batıran liderin de bir bedel ödemesini istiyorum” diyor.

Nereden mi biliyorum?

Anketlere bakın.

Orada yazıyor.

★★★

Son yerel seçimlerden sonra her ay yapılan anketlerde birinci parti (CHP) yerini koruyor. İkinci parti (AKP) yerini koruyamayıp, erimeye devam ediyor. Anketlerde ilk defa; Tayyip Erdoğan birinci lider olarak çıkmıyor. O artık, üçüncü sırada lider olarak görünüyor ve birinci parti CHP lideri ile arasındaki fark da hızla kapanıyor. (Türkiye Raporu Can Selçuki- BİRGÜN Gazetesi haberi)

★★★

İnek kısırlaşır.

Tarla kısırlaşır.

Narkoz da kısırlaşır.

Tuz koktu.

Narkoz dağılıyor.

Halk kitleleri, “Türkiye’yi düze çıkarmak ile Tayyip Erdoğan’ın iktidarını devam ettirmek arasındaki farka” uyandı, ayıktı, Türkiye’yi batıran zihniyeti fark etti.

★★★

Bence halk, yeni liderini arıyor. Halkın bugüne kadar görmeye alışık olduğu kısır bakış açılarını kapatacak, güvenini kazanarak ve geniş açılı bakışı sürekli kılacak bir yeni önder bekliyor.

Kendi ekseninde dönen.

Kısır bakış açısını seven.

Narkozlu bakış bitti.

Çaktı Mehmet Şimşek. Halkın bakış açısı kısırlıktan çıktı, geniş açıya değişti.

Koşan Türkiye!

Milli Takım oyuncuları turnuvada oynadıkları 4 karşılaşmada 453.1 kilometre mesafe kat ettiler. Son maçta 114,3 kilometre koştular. Maç başına ortalama 113 kilometre hız yakalamış oldular. Böylelikle en çok koşan takımlar sıralamasında yer aldılar. 19 yaşında Arda Güler, Avrupa Şampiyonası’nda hem gol atıp, hem asist yapan en genç üçüncü sporcu olmayı başardı. Son maçta rakip takımın gol olma ihtimali yüksek 56 tehlikeli hücumunu durdurabildiler. Bu açıdan; turnuvanın en başarılı üçüncü ekibi oldular. Ferdi Kadıoğlu, 28 ikili mücadeleyi kazandı, 11 şut pası verdi, 5 çalım attı, 10 topu rakibin ayağından kaptı, 7 pas arası yaptı bu anlamada organizasyondaki tek futbolcu oldu. Kaleci Mert Günok, uzatma dakikasında gol olma ihtimali yüzde 94 olan topu çıkarabildi. Türk takımı, en çok gol atan takımlar sıralamasında üçüncüler arasına girdi. Ülke halkı bu başarıdan sevinç duyduğunu her anlamda belli etti. Halk, koşan Türkiye istiyor.