Reklamsız Sözcü

Üniversitelilerden yönetime tepki: Gericiliğe karşı Aziz Nesin olunmalı!

ÖSEM binası önünde basın açıklaması yapan 20 öğrenci, 'Akıntıya Karşı Aziz Nesin' belgeseline izin verilmediğini öne sürerek ÇOMÜ yönetimini eleştirdi.

android-time 20:21 16 Aralık 2015
Üniversitelilerden yönetime tepki: Gericiliğe karşı Aziz Nesin olunmalı!
ÖSEM binası önünde basın açıklaması yapan 20 öğrenci, 'Akıntıya Karşı Aziz Nesin' belgeseline izin verilmediğini öne sürerek ÇOMÜ yönetimini eleştirdi.

Çankakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sosyal ve Düşünsel Araştırmalar Topluluğu’nca Troia Kültür Merkezi’nde gösterimi yapılmak istenen ‘Akıntıya Karşı Aziz Nesin’ belgeseline izin verilmediğini öne süren Komünist Gençlik üyesi öğrenciler, üniversite yönetimine tepki gösterdi.

ÇOMÜ Öğrenciler: Aziz Nesin, ülkemizin ilerici, aydın kimliğini temsil etmektedir ve AKP Türkiye’si üniversiteler aracılığı ile bu değerleri yok etmeye çalışmaktadır. Foto: DHA

Öğrenci Sosyal Etkinlik Merkezi (ÖSEM) binası önünde basın açıklaması yapan ÇOMÜ’de eğitim gören Komünist Gençlik üyesi 20 öğrenci, ÇOMÜ yönetimini eleştirdi.

“KABUL ETMEDİKLERİ LAİK TÜRKİYE’DİR”

Grup adına konuşan öğrencilerden Dilara Dağlıgil, “Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde sosyal aktivite, etkinlik gibi faaliyetleri yapmak için kurulan topluluklardan birisi olan Sosyal ve Düşünsel Araştırmalar Topluluğu’nun ‘Akıntıya Karşı Aziz Nesin’ belgeseli, üniversite yönetimi tarafından ‘uygun görülmemiştir’ sebebi ile geri çevrilmiş ve gösterim için salon verilmemiştir. Topluluğumuz daha önce üniversitemizde birçok ilerici, devrimci yönetmene ait filmleri göstermiştir. Bu filmler ilericiliği, aydınlanmayı ve bilimsel düşünceyi temsil eden filmlerdir. ‘Akıntıya Karşı Aziz Nesin’ belgeseli de bu filmlerden sadece bir tanesidir ve hiçbir yazılı gerekçe sunulmaksızın gösterim yapmamız keyfi olarak engellenmektedir. Engellemenin sebebi açıktır. Aziz Nesin; ülkemizin ilerici, aydın kimliğini temsil etmektedir ve AKP Türkiye’si üniversiteler aracılığı ile bu değerleri yok etmeye çalışmaktadır. Aziz Nesin; çocukları seven, tüm varlığını özgür ve bilimsel düşünen, üreten, okuyan çocuklara miras bırakmıştır. Reddettikleri bu mirasın ta kendisidir. Aziz Nesin; her türlü gericiliğe karşı boyun eğmeden karşı koyarak, laik Türkiye için mücadele etmiş bir insandır. Kabul etmedikleri laik Türkiye’dir” dedi. DHA

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 20:2316.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more