Reklamsız Sözcü

TÜSİAD’dan yargı bağımsızlığı vurgusu

TÜSİAD Başkanı Başaran-Symes, Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı'nda konuştu.

android-time 10:27 3 Aralık 2015
TÜSİAD’dan yargı bağımsızlığı vurgusu
TÜSİAD Başkanı Başaran-Symes, Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı'nda konuştu.

TÜSİAD Başkanı Cansel Başaran-Symes, YİK toplantısında bir konuşma yaptı.  Küresel ölçekte istikrarsızlık reformları hayata sokmayı zorlaştığını belirten Başaran-Symes, “Türkiye önümüzdeki 4 yıl reformlara yoğunlaşırsa pozitif ayrışır” dedi.TÜSİAD Başkanı Başaran-Symes, AB vize serbestisinin, mülteci sorunundan bağımsız ele alınması gerektiğinini söyledi.

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısında konuşan TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes, “Toplum olarak çok gerildik, çok da yorulduk. Gerilimlerin düşmesini doğal hayat tempomuza dönmeyi terörün değil, barışın, kaygıların değil geleceğe güvenin hakim olduğu bir ortamı arzuluyoruz. Sayın Başbakanın hükümet programında belirttiği üzere kendi sözleri, ülkemizin ve siyasetin normalleşmesi hayati bir meseledir. Bu anlayışla artık ileriye olumlu bakmak ve küresel rekabette kaybettiğimiz ivmeyi geri kazanmak istiyoruz” dedi.

Başaran Symes, “Başbakanın hükümet programında belirttiği üzere kendi sözleri, ülkemizin ve siyasetin normalleşmesi hayati bir meseledir. Bu anlayışla artık ileriye olumlu bakmak ve küresel rekabette kaybettiğimiz ivmeyi geri kazanmak istiyoruz.  Küresel krizden bu yana işler bir türlü rayına girmiyor. Kuşkusuz ülkemizdeki ekonomik ve sosyal gelişmeler de küresel koşullardan etkileniyor. Küresel ölçekte siyasi istikrarsızlık, ihtiyaç duyulan ekonomik ve sosyal reformların hayata geçirilmesini zorlaştırıyor” diye konuştu.

“BİRKAÇ HAFTA SONRA YENİ YILA GİRİYORUZ”

Cansen Başaran Symes, “Birkaç hafta sonra yeni yıla giriyoruz. Bugünün dünyasında, nesnelerin interneti, mobil teknolojiler, temiz ve verimli enerji teknolojileri, akıllı kentler…ile şekilleniyor. Sanayide 4.0 dönemine giriyoruz. Toplumlar, devletler değişiyor. Her yeni genç kuşak topluma farklı beklentiler ile katılıyor. Gerçeklikle, sanalı ayırmakta güçlük çekiyoruz. Bu sadece teknoloji ile değil tavır ve tutum ile ilgili” dedi.

YARGI BAĞIMSIZLIĞI VURGUSU

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı’nda konuşan Başaran, “Yargı bağımsızlığı, tarafsızlığı ve adil yargılama konusundaki sıkıntıları süratle gidermemiz lazım. İfade ve basın özgürlüğü reformların en başında gelen alanlardır. Şeffaflık paketinin de yarın hemen hayata geçmesi gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 12:3403.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more