Reklamsız Sözcü

ÖSYM 2015 duyuru: e-YDS başvuruları başladı! YDS başvurusu nasıl yapılır!

ÖSYM'nin duyurusu ile 2015'in 7. Yabancı dil sınavı için başvuru dönemi başladı. YDS başvurusu nasıl yapılır, başvuru ücreti nasıl ödenir; işte detaylar...

android-time 19:19 9 Temmuz 2015
ÖSYM 2015 duyuru: e-YDS başvuruları başladı! YDS başvurusu nasıl yapılır!
ÖSYM'nin duyurusu ile 2015'in 7. Yabancı dil sınavı için başvuru dönemi başladı. YDS başvurusu nasıl yapılır, başvuru ücreti nasıl ödenir; işte detaylar...
YDS başvuru dönemi başladı

2015 yılının 7. YDS sınavı için bbaşvuru dönemi başladı. ÖSYM’nin duyurusuna göre e-YDS için başvuru dönemi 13 Temmuz 2015’te sona erecek. Sınavın kendisi ise 25 Temmuz’da Ankara, İstanbul ve İzmir’deki merkezlerde gerçekleştirilecektir. Başvuru yapacak adayların dikkat etmesi gerken hususlar arasında YDS sınav başvuru ücretinin ödenmesi yer alıyor.

SINAV BAŞVURU ÜCRETİ NASIL YATIRILACAK?

YDS başvuru ücreti konusu ücret ÖSYM’nin internet sitesindeki Ödemeler alanında gerçekleştirilecek. ÖSYM’nin ödemeler sayfasında “Başvuru” kelimesinin karşısındaki menüden YDS’yi seçip TC kimlik numaranız ile sisteme giriş yapmanız gerekiyor. Daha sonra ödemeyi kredi kartınızla gerçekleştirmelisiniz. Başvuru işlemleri ile ilgili daha detaylı bilgilerede ÖSYM’nin yayıladığı kılavuzdan erişebilirsiniz.

2015 Elektronik Yabancı Dil Sınavı (2015 e-YDS): Başvurular

6114 sayılı Kanun'un 3. Maddesi 2. Fıkrasının (a) bendinin verdiği yetki ile 2014 yılında Merkezimiz tarafından bilgisayar üzerinde (elektronik sınav) yapılmaya başlanan Elektronik Yabancı Dil Sınavları (e-YDS), 2015 yılında da devam edecektir.  2015 yılında yapılacak e-YDS'lerin sınav ve başvuru tarihleri ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanmıştır.

e-YDS'nin 2015 yılı için yeni uygulaması İngilizce alanında, 25 Temmuz 2015 tarihinde Ankara, İstanbul ve İzmir'deki e-sınav uygulama binalarında yapılacaktır. Sınava başvurular, 9-13 Temmuz 2015 tarihleri arasında olacaktır. Sınav, saat 14.00'te başlayacak ve 2,5 saat (150 dakika) sürecektir.

Sınava katılmak isteyen adaylar sınav ücretini, sınava başvuru tarihleri içinde ÖSYM'nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi/banka kartı ile yatıracaklardır. Sınav ücreti ödeme işlemi, sınava başvuru tarihinin ilk gününde saat 14.00'te başlayacak, kontenjan dolduğunda sona erecektir. Kontenjan dolmadığı takdirde sınava başvuru tarihinin son gününde saat 17.00'de sona erecektir. Sınava katılmak için sınav ücretini ödeyen adaylardan Merkezimiz kayıtlarında geçerli fotoğrafı olmayanlar, fotoğraf güncelleme işlemlerini sadece başvuru tarihleri içinde ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden, resmi iş gününde ve resmi iş saatlerinde yapacaklardır. Merkezimiz kayıtlarında geçerli fotoğrafı olmayan adaylara Sınava Giriş Belgesi düzenlenmeyecektir.

Sınava alınacak aday sayısı, e-YDS sınav binalarının aday kapasitesi ile sınırlı olacağından (Bu sınavda kontenjan, Ankara'da 204, İstanbul'da 75, İzmir'de 80 olacaktır.) sınav ücretini ilk ödeyen adaylar kontenjana dâhil edilmiş olacaktır. Kontenjan dolduğu takdirde adayların sınav ücretini yatırması sistem tarafından engellenecek, ödeme kabul edilmeyecek ve e-YDS için sınav ücreti ödeme süresi sonlandırılacaktır.

Adaylar, 2015 Elektronik Yabancı Dil Sınavı (2015 e-YDS) Kılavuzuna aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. Kılavuzda; sınav ücretinin ödenmesi, başvuru, sınav, değerlendirme, sınav sonuçlarının kurumlarca kullanımı ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. Sınava başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

e-YDS, elektronik ortamda yapılacağından, adayların sınavda uygulanacak ara yüzleri sınav öncesinde tanıması ve sisteme aşinalık kazanması amacı ile bir deneme e-sınavı hazırlanmıştır. Bu sınavlara katılacak adayların sınavdan önce deneme sınavından yararlanmaları önemlidir. Adaylar, Deneme e-Sınav Uygulamasına aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more