Reklamsız Sözcü

Adli yıl açılış töreni kaldırıldı

TBMM Adalet Komisyonu'nunda 'adli yıl açılış törenlerinin kaldırılmasına" ilişkin madde, uzun süre tartışıldıktan sonra kabul edildi.

18:54 -
Adli yıl açılış töreni kaldırıldı

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun son adli yıl açılış töreninde yaptığı konuşma nedeni ile dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, salonu terketmişti.

Erdoğan Feyzioğlu’nun konuşmasına dayanamadı!

 

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, teklifle adli yıl açılış töreninin kaldırılmasına karşı çıktı.

Barolar Birliği Başkanı ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında yaşanan tartışmalı toplantıdan sonra bu düzenlemenin getirilmesinin yanlış olduğunu iddia eden Öztürk, “Cumhurbaşkanı’nın hırsları vardır ve bizim de onun bu engellenemeyen hırslarına katkı sağlamamız doğru değildir” dedi.

 

Öztürk, “Bir kanunu değiştiriyorsunuz ve buna reform diyorsunuz. Daha sonra onu gene değiştiriyorsunuz ve ona da reform diyorsunuz” diye konuştu. Öztürk, Bakan Bozdağ’a yönelik olarak, “Bazen öyle şeyler anlatıyorsunuz ki ben bile inanıyorum” diye espri yaptı.

Bakan Bozdağ, CHP’li Öztürk’ün, “AK Parti’nin yargıda kadrolaştığına” ilişkin sözlerine, “12 yıldır iktidardayız. Yargıda atamalar yapılıyor. Bugün yargıdaki fotoğraf, sizi tekzip ediyor. Bizim kadrolaşma içinde olmamız mümkün değil. Biz hukuk devletine sahip çıkıyoruz” yanıtını verdi.

Öztürk, Bakan Bozdağ’a yönelik, “Cemaatle olan kavganızda size başarılar diliyorum, ben seyirciyim” sözlerini kullandı.

MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, adli yılın açılış törenlerinin kaldırılmasına karşı çıkarak, “O sesi keserseniz yargının, sistem içindeki fonksiyonunu ortadan kaldırmış olursunuz, bunu kaldırınca da o sistem, demokratik bir sistem olmaz. Komisyon bir kişinin direktifi ile bu maddeyi görüşüyor. Bunu kaleme alanların da isteyerek kaleme aldığını zannetmiyorum. Cumhurbaşkanı ve Barolar Birliği Başkanı ömür boyu bu görevlerde kalmayacak ama Türkiye ömür boyu kalacak ve bu da demokratik sistemlerle olacak. Tek adam yönetimi eğilimine kapı açacak uygulamalardan vazgeçmek gerekiyor. O yüzden bu madde çıksın” diye konuştu.

CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, eski Genelkurmay Başkanlarından merhum Doğan Güreş’in “tak şak paşacı” olarak anıldığını belirterek, “Dönemin Başbakanı Tansu Çiller emrediyor ve ve o da yapıyordu. Şimdi biz de Cumhurbaşkanı tak dedi diye, bunu şak diye yapacak mıyız? Cumhurbaşkanı bu yıl gitmedi törene, seneye de gitmesin. Yapmayalım, yoksa bu bize yapışır” dedi.

– “Bunu ellerinden almamız gerekiyor”

AKP Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, adli yıl açılış toplantısını kaldırmadıklarını, toplantının yasal dayanağını kaldırdıklarını belirtti.

Bu toplantılarda Barolar Birliği Başkanları ile Yargıtay Başkanlarının konuştuğunu belirten Can, “Son 50 yılda bu törenlerdeki Yargıtay ve Barolar Birliği Başkanlarının konuşmalarına baktım. Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan, Turgut Özal, Mesut Yılmaz, Tansu Çiller, Abdullah Gül, Recep Tayyip Erdoğan bu toplantılara davet edilmiş. Başbakan bu toplantılara, toplantıya ağırlık kazandırsın diye çağrılıyor. Tamam, demokrasi manifestosu verilmeli ama Başbakanın azarlandığı bir toplantıya dönmemeli, milli iradenin aşağılandığı alanlar olarak görülmemeli. Siyasetçiler şamar oğlanı değil. O toplantılar savunmasız Başbakanların azarlandığı toplantı platformu şeklinde geçmektedir. Bunun yasal dayanağını kaldıralım, bunu ellerinden almamız gerekiyor. Siyaset yapılacak alanlar bellidir, cüppelerini çıkarsınlar ve siyasetlerini yapsınlar” sözlerini sarfetti.

– Yargıtay, törenin kaldırılmasına karşı çıktı

Yargıtay 5. Ceza Dairesi üyesi Dursun Altınöz, adli yıl törenlerinin 1943’ten bu yana yapıldığını, 1973 yılından bu yana da yasal dayanağının olduğunu belirterek, “Bu devlet geleneğinin sürmesini istiyoruz. İçeriği ile farklı şeyler söylenebilir. Nahoş olaylar varsa bunlar ayrıca değerlendirilebilir ama bu, törenin yasal hükmünün kaldırılmasının gerekçesi olamaz” dedi.

Adalet Bakanı Bozdağ, adli yıl açılış törenlerinin yasal dayanağının kaldırılmasının, bundan sonra bu törenlerin yapılmasına engel olmadığını belirterek, “Bu törenler, yasa olmadan da yapılabilir. Türkiye’nin her yerinde Barolar Birliği, Başsavcılıklar, Adalet Komisyonları bu tür etkinlikler düzenleyebilir” dedi.

TBMM Adalet Komisyonu’nda görüşülen teklifle, “Noterlerin, MİT ve Emniyet gibi istihbarat birimlerine istediği bilgi ve belgeleri vermesine yol açabileceği ifade edilen düzenleme” ile “idari yargıda görev yapan hakim ve savcıların hukuk fakültelerine sınavsız olarak yerleştirilmeleri” düzenlemesinden vazgeçildi; ancak ‘adli yıl açılış törenlerinin kaldırılmasına” ilişkin madde, uzun süre tartışıldıktan sonra kabul edildi.
Komisyon, görüşülmesine dün başlanan; aramalarda “kuvvetli şüphe” şartını “makul şüphe”ye dönüştüren, hakim ve savcıların ücretlerinde artış düzenleyen, Yargıtay ve Danıştay’da daire ve üye sayısını artıran, Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin müzakerelerine devam etti.

Teklifin, noterlerin, MİT ve Emniyet gibi istihbarat birimlerine istediği bilgi ve belgeleri vermesine yol açabileceği ifade edilen düzenlemesi uzun süre tartışıldı. Müzakerelerin ardından bu düzenleme önergeyle tekliften çıkarıldı.

Muhalefet milletvekilleri, teklifin 7. maddesinde düzenlenen “idari yargıda 5 yıl süreyle görev yapan hakim ve savcıların hukuk fakültelerine sınavsız olarak yerleştirilmeleri” düzenlemesine de karşı çıktı.

Eleştirileri yanıt veren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bu maddenin, bu kadar eleştiriyi hak eden düzenleme olmadığını belirterek, “Hukuk fakültesine devam zorunlu değil. İdari yargıda görev yapan ve hukuk fakültesi mezunu olmayan idari yargı hakim sayısı 440. Danıştay’da tetkik hakimi 153 kişi, bakanlık merkezinde 4 kişi, Anayasa Mahkemesi’nde bir kişi, HSYK’da 4 kişi olmak üzere toplam 602 kişi hukuk fakültesi mezunu değil. Toplam bin 464 kişinin 602’si hukuk fakültesi mezunu değil. Bunların çoğu yaşlı olanlar; çünkü eskiden hukuk, siyasal ya da iktisat ayırımı yapılmıyordu. Yeniler arasında kota olduğu için bu sayı oldukça az. Hukuk fakültesini tercih edecek öğrencilerin hakkı da yenmeyecek bu düzenleme ile” diye konuştu.

Müzakerelerin ardından 7. madde önergeyle tekliften çıkarıldı.

Tartışmaların ardından 10. madde kabul edildi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 21:23 12.11.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more