Sözcü Plus Giriş

Erdoğan’dan Mavi Marmara fırçası: Giderken bana mı sordunuz?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ak Saray'daki personellerle gerçekleştirdiği iftar programının ardından önemli açıklamalar yaptı.

22:28 -

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail ile Türkiye arasında varılan mutabakata ilişkin özellikle İHH Başkan Bülent Yıldırım’ın sözleri ve diğer çevrelerce gösterilen tepkilere yanıt verdi. Erdoğan, Gazze’ye insani yardım götürmek üzere yola çıkan ve 10 kişinin yaşamını yitirdiği Mavi Marmara’daki saldırıya ilişkin, ‘Oraya giderken dönemin başbakanına mı sordunuz?’ dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail ilişkileriyle ilgili kaydettiği diğer sözler şu şekilde

Değerli kardeşlerim, Türkiye olarak biz hangi adımı atıyorsak atalım bu adım bilinmelidir ki her zaman karşılıklı milletlerin kazanımına dayalı bir adımdır. Hiçbir zaman hiçbir adımı tek taraflı düşünmedik. Kazan kazan esasına dayalı olarak bu adımları atmışızdır. Türkiye de kazanmalı Rusya da kazanmalı, İsrail de kazanmalı. Hassasiyetimiz olduğu gibi bundan sonra da devam edecektir. Fakat İsrail ile ilgili olayları bazıları farklı şekilde kaşıyorlar. Biz ilişkilerimizi niye kesmiştik. Peki, duruşumuzda o günden bu güne herhangi bir değişiklik oldu mu olmadı. Şimdi Obama'nın araya girmesiyle başlayan yeni süreç 3 başlık talebimiz vardı, özürdü bir tanesi, özür olayını bizzat Obama'nın yanında İsrail Başbakanı ifade ettiler. O günden bugüne üç yıl içerisinde İsrail tarafıyla görüşmeler oldu. Niye anlatıyorum bunları? Hedef saptıranlar var. Duymayıp uyduranlar var. Vatandaşlarımız bunları bilsin istiyorum, olayı yaşayan benim. Sen neyi duydun, neyi gördün, neyi bildin? Söylemediğim şeyleri söylemiş gibi gösterenler var, akşam başka sabah başka konuşur çünkü bunlar. İkinci madde neydi? Dedik ki tazminat. Görüşmeler yapıldı, 20 milyon dolar 10 şehidimiz için tazminat belirlendi. Siz daha fazlasına layıksınız diyorlar, kanın rakamı olur mu? Böyle bir tazminata karar verilmiş, alır veya almaz biz burada uluslararası bazda bir adım atıyoruz. Türkiye'den böyle bir insani yardımı götürmek için günün başbakanına mı sordunuz? Biz zaten yardımı yaptık, yapıyoruz. Bunları da yaparken, gövde gösterisi olsun diye mi yapıyoruz? Edebi adabı içinde yaptık yapıyoruz.

Son güncelleme: 00:37 30.06.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more