Elektrikli araba Tesla Model 3’te gösterge yok

Elektrikli araba sektörünün öncülerinden Tesla'nın yeni modeli Tesla Model 3'te gösterge bulunmuyor.

Elektrikli araba Tesla Model 3’te gösterge yok

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi Tesla Motors, piyasaya süreceği en yeni araç olan Model 3 için ilginç bir açıklama yaptı. Model 3 için şu aralar prototip versiyonların testleri devam ediyor ve çeşitli fotoğraflar yayınlanıyor. Bu fotoların en ilgi çekici olanları ise aracın iç tasarımını gösterenler. Çünkü bu fotoğraflara bakılırsa Model 3'de normal bir gösterge tablosu olmayacak.

Model 3'den sonra Tesla Motors bir de elektrikli kamyon üretebilir

Tesla meraklıları bu konu ile ilgili şirketin kurucusu ve CEO'su Elon Musk'a Twitter üzerinden sorular sormuşlar. Ünlü işadamı, girişmci ve vizyoner yatırımcı Musk'a Model 3'ün klasik bir hız göstergesine sahip olup olmayacağı sorulmuş ve “Hayır” yanıtı alınmış. Aynı kişi araçta bir HUD (Heads-Up Display – ön cam üzerinde sanal hologram gösterge) olacak mı diye sormuş ve Musk buna da “Hayır” yanıtı vermiş.

Yenilikçi yaklaşımları ile iyi tanınan Elon Musk, açıklama olarak Model 3'ün otonom sürüş ve şoför destek sistemlerinin çok başarılı olacağını belirtiyor. Yeni aracı kullanacak şoförlerin bir gösterge tablosuna ihtiyaç duymayacakları kadar rahat edeceklerini savunuyor. Hatta bir başka Twitter mesajına cevap olarak “Bir taksiye bindiğinizde gösterge tablosuna hiç bakıyor musunuz?” diyor.

sozcu-tesla-model-3-gosterge-yok-2sozcu-tesla-model-3-gosterge-yok-3Her ne kadar Musk yeni otomobilin otonom sürüş teknolojisine çok güveniyor olsa bile, bu aracın pratikliğini etkileyecek iki nokta bulunuyor. Birincisi bazı kullanıcıların otonom sürüşe, asla alışacak kadar güvenmeyecek olmaları. İkincisi ise tam otonom sürüş sistemleri mükemmel hale gelse bile, henüz dünya üzerineki hiçbir gelişmiş ülkenin hükümetlerinin sokaklarda kendi kendine gidebilen arabalar ile ilgili kalıcı bir düzenlemeye sahip olmaması. Yine de Tesla Motors şu anda yüzbinlerce Model 3 önsiparişi almış durumda.