Sözcü Plus Giriş

Bu arabanın yakıt masrafı sıfıra çok yakın!

Çevreye zarar vermiyor, sağlığınızı koruyor, araba gibi rahat ve güvenli… Peki neden yollarda bunlardan hiç yok?

Sozcu.com.tr
10:36 -
Bu arabanın yakıt masrafı sıfıra çok yakın!

Evovelo firması çok ilginç ve çevreci bir arabaya imza atmış durumda. Aslında ‘Mö' ismindeki bu arabaya araba demesi de zor, çünkü daha çok kabini olan bir elektrikli bisiklet hissi veriyor. Arabaların güvenliği, kapalı olması ve hava şartlarına karşı korunaklığı alınmış, üzerine güneş paneli ve bisiklet pedalları eklenmiş. Komik görünüyor belki ama şehir içinde kısa mesafe yolculuk yapanlar için çok pratik bir çözüm olabilir.

Araba kullanan bir yapay zeka, akıllı telefonla nasıl eğitilir?

Mö tamamen geri dönüştürülebilir malzemelerden üretilmiş. Elektrik motoru saatte maksimum 45 kilometre hıza çıkmasını sağlıyor ve bataryası full şarj ile 50 kilometreye kadar menzil sağlıyor. Tavanına takılı güneş enerjisi paneli sayesinde 1.000W'lık batarya 3-4 saatte doluyor. Ama 1 saatlik şarj bile 10 kilometre kadar gitmenizi sağlayabilir. İşin güzel tarafı eğer güneş yeterli değilse pedal çevirerek de ilerleyebilmeniz. Geri beslemeli fren sistemi, her fren yaptığınızda bataryayı az az dolduruyor.

sozcu-bu-araba-sizi-yolda-birakmaz-3

Dışarıdan bakıldığında araç pek de büyük değil, 140 santimetre genişliğinde, 200 santimetre uzunluğunda ve 130 santimetre yüksekliğinde. Ama öne iki kişi ve arkaya takılacak yedek koltuklar ile iki de çocuk taşıyabilirsiniz. Sevimli aracın önden ve yandan çarpmalara karşı gövde koruması bile var. Elektrik bataryasını da prizi olan herhangi bir yerde şarj edebilirsiniz. Şöyle bir düşünürsek: çevreye saygılı, doğaya zarar vermiyor, masrafı sıfır, ayrıca bisiklet gibi gidiyor yani insan sağlığına da faydalı.

İLGİLİ HABERElon Musk paylaştı: İşte karşınızda Tesla Model 3!Elon Musk paylaştı: İşte karşınızda Tesla Model 3!İLGİLİ HABERBu fütüristik kamyon hem şoförsüz hem de elektrikliBu fütüristik kamyon hem şoförsüz hem de elektrikli

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 12:39 25.01.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more