Sözcü Plus Giriş

Devrimci lider Bolivar’ın kılıcı Erdoğan’a verilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arjantin'deki G-20 zirvesinin ardından temaslarda bulunmak üzere Venezuela'ya gitti. Venezuela’ya Cumhurbaşkanlığı seviyesinde ilk ziyareti gerçekleştiren Erdoğan’ı, Karakas Simon Bolivar Havalimanı'nda Venezuela Devlet Başkanı Başyardımcısı Delcy Rodriguez ve Venezuela Dışişleri Bakanı Horje Arreaza karşıladı. Erdoğan'a Maduro'ya düzenleyeceği basın toplantısı öncesinde 'El Libertador' nişanı ve Simon Bolivar'ın kılıcının replikası verilecek.

Sozcu.com.tr
10:28 -
Devrimci lider Bolivar’ın kılıcı Erdoğan’a verilecek

Erdoğan, Miraflores Sarayı’nda Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro tarafından resmi törenle karşılanacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ziyaret kapsamında Simon Bolivar Anıt Mezarını ziyaret edecek. Erdoğan ve Maduro Teresa Carreno Tiyatro Binası’nda düzenlenecek Türkiye Venezuela İş Forumu’na katılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Karakas'a ulaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Karakas’a ulaştı.

Baş başa ve heyetler arası görüşmelere iştirak edecek Erdoğan ve Maduro, anlaşmaların imzalanmasının ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Basın toplantısı öncesinde ‘El Libertador’ nişanı ve Simon Bolivar’ın kılıcının replikası Maduro tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a takdim edilecek.

Eski Venezuela lideri Chavez, Esad'a kılıcı takdim ederken.

Eski Venezuela lideri Chavez, Esad’a kılıcı takdim ederken.

Bolivar’ın kılıcı, aralarında Rusya lideri Vladimir Putin ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad gibi isimlere de verilmişti.

Erdoğan, Maduro tarafından Miraflores Sarayı’nda onuruna verilecek resmi akşam yemeğine katılacak.

Simon Bolivar kimdir?

Güney Amerika'daki devletlerin İspanya egemenliğinden kurtulup hürriyet kavuşmaları amacıyla hareket ettiğinden, “Büyük Kurtarıcı” diye anılır.

1783’de aristokrat bir ailenin çocuğu olarak doğdu; ancak çocuk yaşta ailesini kaybetti.

bolivar

Ailesinden kalan mirasla devam ettiği askeri eğitimini İspanya’da tamamladı. 1810’da Venezuela’ya döndü ve sömürge yanlısı güçler ile Karakas’ta savaştı ve Venezuela’nın bağımsızlığını ilan etti.

Sonra İngiltere’ye gidip tarafsızlık sözü aldı, döndü ve Karakas’ı Napolyon’un kardeşi Joseph’in komutasındaki İspanyol ordusunun elinden aldı. İspanyollar tarafından yakalanıp Kolombiya’ya sürgün edildi.

Burada Kolombiya ordusunun başına geçip, Kolombiya’nın başkenti Bogota’yı ele geçirdi

İmkânsızlıklar nedeniyle Kolombiya’da ağır yenilgiler aldı ve Jamaika’ya gitmek zorunda kaldı.

Haiti’de yeni güçler topladı

Uzun yıllar boyunca bu bölgeden İspanyollar’a karşı mücadele etti ve 1821 yılında içinde Venezuela, Ekvador, Kolombiya, Panama ve Peru’nun bulunduğu, o zamanlar Büyük Kolombiya olarak adlandırılan bölgeyi İspanyol sömürgesinden kurtardı ve ilk başkanı oldu.

Kurduğu bu bölgede Peru’nun kuzeyi, Bolivya olarak ayrıldı. Bolivya’nın anayasası bizzat Bolivar tarafından yazılmasına ve yüzyılın en önemli siyasal belgelerinden biri olmasına rağmen hiç uygulanamadı. Generaller arasındaki kişisel çatışmalar iç savaşa dönüştü ve Büyük Kolombiya bölünmeye başladı.

Tüberküloz hastalığına ve hayalinin bölünüp yok olmasına dayanamayan Bolivar 1830’da hayata veda etti.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 10:53 03.12.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more