Sözcü Plus Giriş

Donetsk lideri Zaharçenko patlamada öldü

Ukrayna'dan tek taraflı olarak bağımsızlık ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti'nin lideri Aleksandr Zaharçenko'nun Donetsk'in merkezindeki bir restoranda meydana gelen patlamada hayatını kaybettiği belirtildi.

19:10 -
Donetsk lideri Zaharçenko patlamada öldü

Sputnik’te yer alan habere göre Donetsk Halk Cumhuriyeti (DNR) güvenlik güçlerinde bir kaynak, “DNR Başkanı Aleksandr Zaharçenko, Separ kafesinde meydana gelen patlama sonucu hayatını kaybetti. Gelir ve Vergiler Bakanı Timofeyev de yaralandı” dedi. Zaharçenko’nun konutuna birkaç yüz metre mesafedeki bir cafe-restoranda meydana gelen patlamada Zaharçenko ölürken en az 3 kişi de yaralandı.

alexander-zaharcenko-reuters

MİLİS GÜÇLERİNE KATILMIŞTI

2014 yılında Ukrayna’nın başkenti Kiev’de aşırı sağcıların da karıştığı protestolar sırasında ABD ile AB’nin varılan siyasi anlaşmaya uymaması sonucu Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in devrildiği süreçte Zaharçenko, Donetsk milis güçlerine katılmıştı. Kasım 2014’te Donetsk Halk Cumhuriyeti’ne lider olarak Zaharçenko seçilmişti.

PUTİN TELGRAF ÇEKTİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Aleksandr Zaharçenko’nun öldürülmesi dolayısıyla başsağlığı telgrafı yolladı. Putin ”Aleksandr Zaharçenko'nun sisnsice öldürülmesi, terör, şiddet, korku yayma yolunu seçenlerin, bu ihtilafın barışçıl, siyasi yollardan çözülmesini istemediklerinin, güneybatı halkıyla gerçek bir diyaloğa girmek istemediklerinin, durumu istikrarsızlaştırmak üzerine, Donbass halkına diz çöktürmek üzerine oyun oynadıklarının fazladan bir kanıtı” dedi.

“FAİLLER CEZALANDIRILACAK”

Bu cinayetinin organizatör ve faillerinin cezalandırılacağı mesajını veren Rusya Devlet Başkan, ”Bu suçun organizatör ve faillerinin hak ettikleri cezayı çekeceklerini umuyorum” ifadelerini kullandı. Zaharçenko'nun gerçek bir halk lideri, cesur ve kararlı biri ve Donbass vatanseveri olduğuna dikkat çeken Putin, “Doğduğu topraklar için zor bir zamanda onları savunmaya girişti, büyük bir kişisel sorumluluk üstlendi, insanlara önderlik etti” ifadelerini kullandı.

BİR AÇIKLAMA DA RUS DIŞİŞLERİNDEN 

Donetsk Halk Cumhuriyeti (DNR) Başkanı Aleksandr Zaharçenko'nun ölümüyle sonuçlanan saldırının terör eylemi olduğunu belirten Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Kiev'in barış vaatlerini yerine getirmeyip kanlı katliamlara geçme kararı aldığını kaydetti. Zaharova, “Kiev’deki savaş partisi, Minsk anlaşmasını yerine getirmek ve iç çatışmayı çözüme kavuşturma yollarını aramak yerine terör senaryosunu hayata geçirerek bölgede onsuz da zor olan durumu daha da kötüleştiriyor. Barış vaatlerini yerine getirmeyip görünüşe bakılırsa kanlı katliama geçme kararını almışlar” diye konuştu.

Son güncelleme: 01:17 01.09.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more